Arkeologu nënujor i varrit të Sudanit zbulon sekretet e faraonit Nur

Arkeologu nënujor i varrit të Sudanit zbulon sekretet e faraonit Nur

11:35, 05/07/2019
A+ Aa A-

Një arkeolog nënujor ka treguar për gjatësinë e jashtëzakonshme që ka përshkuar për të hyrë në një varr të faraonit nën një piramidë.

Pearce Paul Creasman dhe ekipi i tij ishin njerëzit e parë që shkuan në këtë varr dhe hasën shumë vështirësi për shkak të nivelit të madh të ujit në të.

Z. Creasman i tha BBC Newsday se kjo ishte hera e parë që arkeologjia nënujore ishte kryer në Sudan, vendndodhja e vendqëndrimit të lashtë mbretëror të Nurit.

Ai gjeti figurina qeramike dhe fletë ari nën piramidë. Ai beson se këto oferta të gjetura ishin për Nastasen, një faraon i vogël që sundoi Mbretërinë Kush nga viti 335 pes në 315 pes.

Kjo fletë ari me siguri do të ishte grabitur nëse nuk do të ishte për rritjen e nivelit të ujit duke e bërë varrin të paarritshëm për shumicën e personave, shkruan në National Geographic, arkeologu nënujor Kristin Romey.

Z. Creasman i tha BBC-së se ekipi "gërmoi aq sa mundi" derisa arriti në hyrjen e varrit.

"Ka tre dhoma, me këto tavane të bukura të harkuara, me madhësinë e një autobusi të vogël, dhe nëse dritat fiken me siguri që do të mendoni se ndodheni në brendësinë e një varri”.

Këto piramida shënojnë varrosjet e roushëve të Kushitëve të cilët ndonjëherë quhen "faraonë të zinj".

Mbretëria Kush zgjati shumë qindra vjet dhe, në shekullin e 8 para Krishtit dhe pushtoi Egjiptin, të cilin e vendosi nën thundrën e vet për gati 1 shekull.

Një ndryshim midis piramidave në Sudan dhe piramidave shumë më të famshme në Egjipt është se mbretërit u varrosën poshtë tyre, në vend të brendësisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco