13 raste të reja/ Kosova konfirmon 125 të infektuar me koronavirus

13 raste të reja/ Kosova konfirmon 125 të infektuar me koronavirus

20:37, 01/04/2020

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka konfirmuar të mërkurën për 13 raste të reja të prekura me koronavirusin e ri.  

“Rastet pozitive janë raste kontakti, 11 prej të cilëve me vendbanim në Topanicë, 1 me vendbanim në Prishtinë dhe 1 me vendbanim në Gjakovë”, është në njoftim, sipas Rel.  

 

Aty po ashtu është thënë se të mërkurën është bërë i ditur lajmi për shërimin e katër personave nga sëmundja Covid-19, që shkakton koronavirusi.  

Deri më tani në Kosovë është raportuar për 125 persona të prekur dhe një të vdekur me koronavirus.  

Autoritetet në Kosovë kanë shpallur gjendje emergjente për shëndetin publik, me qëllim të parandalimit të përhapjes së kësaj sëmundjeje.  

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco