Kukan sulmon Mogherinin për `paktin` Serbi-Kosovë: Ka treguar mungesë lidershipi!

Kukan sulmon Mogherinin për `paktin` Serbi-Kosovë: Ka treguar mungesë lidershipi!

12:10, 13/04/2019

Roli i dyshimtë i Federica Mogherinit në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës, veçanërisht në planet sekrete Vuçiç-Taçi për shkëmbime territoresh, tashmë është i qartë edhe për Brukselin zyrtarë. Kështu shefi i delegacionit të BE-së për marrëdhëniet me Serbinë, Eduard Kukan, ka lëshuar deklarata të forta kundër shefes për punët e Jashtme të BE-së, duke thënë se ka treguar mungesë të lidershipit.

“KĂ«rkoj falje znj.Mogherini, por BE ka treguar qartĂ« mungesĂ« tĂ« lidershipit nĂ« dialog. Negociata tĂ« tilla mund tĂ« kenĂ« sukses vetĂ«m nĂ«se tregoni se jeni tĂ« fortĂ« si udhĂ«heqje. BE-ja duhet tĂ« jetĂ« mĂ« e fortĂ« nĂ« dialog pĂ«r tĂ« parashikuar mirĂ« ngjarjet dhe reagimet ndaj tyre”, ka sulmuar hapur Kukan.

Ai gjithashtu ka përcjellë edhe një mesazh për vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

“Pa pĂ«rfshirjen e Ballkanit PerĂ«ndimor nuk mund tĂ« flitet pĂ«r tĂ« gjithĂ« EvropĂ«n, por kjo nuk Ă«shtĂ« edhe qĂ«ndrimi i shumĂ« kolegĂ«ve tĂ« mi kĂ«tu nĂ« Parlament, si dhe shumĂ« politikanĂ«ve kryesor nĂ« EvropĂ«n PerĂ«ndimore. Besoj se procesi i zgjerimit do tĂ« vazhdojĂ« dhe kjo Ă«shtĂ« e nevojshme. Sa i pĂ«rket vendeve tĂ« rajonit, mesazhi im Ă«shtĂ« qĂ« kĂ«to vende tĂ« luajnĂ« rol shumĂ« aktiv pĂ«r tĂ« vendosur raporte tĂ« mira me Parlamentin Evropian, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« deputetĂ«t tĂ« jenĂ« tĂ« gatshĂ«m pĂ«r t’u angazhuar dhe mbĂ«shtetur procesin”, deklaroi ndĂ«r tĂ« tjera Eduard Kukan.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco