Komisioni Evropian bllokon deklaratat kundër Serbisë

Komisioni Evropian bllokon deklaratat kundër Serbisë

08:20, 21/03/2019

Komisioni Evropian ka refuzuar ta adresojë përgjegjësinë tek Beogradi pas shkeljes së marrëveshjes për përfaqësim dhe bashkëpunim rajonal.

Nuk kanë lejuar të publikohet asnjë deklaratë e Bordit të Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor (RYCO), pasi Qeveria e Serbisë e tërhoqi nga Bordi anëtaren e Shoqërisë Civile, Milica Skileviç, duke e dështuar mbledhjen e planifikuar të mbahej në Prishtinë, javën e kaluar.

Koha Ditore ka siguruar komunikimin mes Bordit dhe Zyrës së komisionarit për Zgjerim, Johannes Hahn.

Si pretekst për bllokimin e deklaratës, është përdorur mungesa e dokumentit që rregullon procedurat e Bordit Këshillëdhënës dhe mungesa e konsensusit. Por anëtarët e Bordit i kanë mohuar arsyetimet e dhëna nga Komisioni, duke e kritikuar atë për ndërhyrje në punën e tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco