Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Çfarë po ndodh në Kosovë?

Rrëfimi dramatik i aktores së njohur italiane

Rrëfimi dramatik i aktores së njohur italiane

12:10, 22/03/2023
A+ Aa A-

Aktorja e njohur italiane dhe për publikun shqiptar Nensi Brilli ka rrëfyer pjesë nga jeta e saj për Corriere Della Sera.

Brilli ka treguar për vështirësitë e saj në adoleshencë kur nëna e saj ndërroi jetë pa pritur deri tek martesat e saja.

"Për një romak të vërtetë, Roma është një e afërme."

Çfarë do të thotë?
“Nuk është thjesht një qytet – përgjigjet Nensi Brilli – është një i afërmi i juaj dhe ju e merrni për zemër gjendjen e tij shëndetësore. Ne romakët shpesh jemi krenarë për kryeqytetin tonë, por shumë më shpesh jemi të inatosur me mënyrën se si mbahet dhe trajtohet. Pastaj ka veçori të tjera tipike për karakterin romak...».

Për shembull?
“Unë jam dembel dhe nuk do ta dinit kurrë. Ndërsa punoj lëviz malet, por në rutinë nuk kam dëshirë të bëj asgjë.. Edhe Gigi Proietti, miku dhe kolegu im i dashur, pranoi se ishte dembel”

Çfarë kujtoni nga showmeni i madh?

“Përveç përtacisë, më kujtohet eleganca e shpirtit të tij romak, duke ditur të përziejë lart e poshtë. Si aktor, teknika e tij shumë e veçantë.

Pse aktorja u mbiquajt "e furishme" dhe "gramigna"?

“Si adoleshente isha i zemëruar, gjithçka që kishte ndodhur më dukej e padrejtë: nëna ime vdiq kur isha fëmijë dhe, pas vdekjes së saj, babai im nuk ishte kurrë atje. Pseudonimin “gramigna” ma ka vënë një hallë, tha se jam rritur si egër”.

Mami iku shumë shpejt, babi mungon.

“Nuk mund ta kuptoja sëmundjen e saj. U habita një ditë në shkollë, ku të gjithë më trajtuan shumë mirë, të gjithë ishin shumë të sjellshëm, pastaj zbulova se nëna ime kishte vdekur atë ditë . Para zhdukjes së saj ishim një familje e madhe, pastaj zbrazëtia absolute, nuk mbeti njeri që të më jepte një përkëdhelje. Vdekjen e saj e përjetova sikur të kishte ndodhur për fajin tim, nuk e pranova, bllokim total”.

Me kë u rrit Nensi?

“Me gjyshen time nga babai, shumë maço, e gjithë vëmendja i ishte drejtuar vëllait tim. Ajo ishte autoritare dhe nuk i duronte dot flokët e mi të gjatë biondë dhe mi preu".

“Mjafton të them se në moshën 18- vjeçare u vetëlëndova : duke i shkaktuar vetes prerje, gërvishtje, shkulje flokësh... një mënyrë për të përjetuar dhimbje fizike dhe për të qetësuar vuajtjet e brendshme. Me kalimin e viteve jam përpjekur të zhbllokoj veten me hipnozë dhe pas përpjekjeve të ndryshme kam arritur të paktën të kapërcej ankthin. Vetëm falë lindjes së djalit tim Françesko, e pranova idenë për të pasur një të ardhme.

Problemet të cilave ju jeni të përkushtuar me organizatën jofitimprurëse WeWorld.

“Kam një kohë të gjatë që merrem me problemet e grave që vuajnë dhunën me bazë gjinore. Le t'u japim kurajë të raportojnë, të gjejmë mundësi pune dhe strehim të sigurta për to”.

Gratë gjithashtu përjetojnë diskriminim në moshë në punësim.

“Shumë e vërtetë dhe, veçanërisht, në punën time. Rreth të 45-tave, je shumë e re për të qenë e moshuar dhe pas kësaj, je shumë e vjetër për të qenë i ri. Një diskriminim që nuk e pësojnë kolegët”.

Dhe është një nënë me dy martesa pas saj, një jetë të gjatë së bashku dhe një histori të stuhishme dashurie...

«Me Massimo Ghini u martuam për qejf dhe jemi miq. Martesa e dytë, me Lukën, ishte e rëndësishme dhe ai do të jetë gjithmonë i pranishëm në jetën time. Me Roy De Vita ka mbetur një ide familjare. Ivano Fossati ishte tepër xheloz'

Por a është e vërtetë që përveç se je romake, ke origjinë ukrainase?

“Duket se kam një stërgjysh ukrainas dhe madje do të kisha titullin konteshë të Budzhak ... por çfarë është? Une nuk e di!".

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco