Lajmi i fundit

11 Dhjetori/ Berisha: Thirrje të gjithë delegatëve të bashkohen me ne në Ditëlindjen e PD-së!

Angelina Jolie promovon librin për fëmijë, tregon burimin e inspirimit

Angelina Jolie promovon librin për fëmijë, tregon burimin e inspirimit

17:02, 17/10/2021
A+ Aa A-

Angelina Jolie bëri një postim emocional në Instagram në lidhje me romanin e saj të ri “Know Your Rights And Claim Them: A Guide for Youth”.

Përveç ndarjes së disa fotografive nga nënshkrimi i librit të saj në Los Angeles, ylli 46-vjeçar tha se ajo është aq e frymëzuar nga të rinjtë në të gjithë botën që janë në vijën e parë të luftës për të drejtat e njeriut.

“Nga mbrojtja e mjedisit e deri te luftimi i pabarazisë dhe diskriminimit, ata po ndërhyjnë për të bërë punën që të duhet ta bëjnë të rriturit, por deri më tani nuk kanë arritur ta bëjnë”, tha aktorja.

Ajo vazhdoi të theksojë se në kampet e refugjatëve dhe zonat e konfliktit globalisht, fëmijët po mbajnë barrën e pasojave të atyre vendimeve të gabuara, shkruan DailyMail.

“Kur fëmijët dhe të rinjtë kanë agjencinë, fuqinë dhe njohurinë për të folur, ata mund të ndryshojnë jetën e të rinjve dhe të rriturve, duke ndihmuar në arritjen e një shoqërie më të barabartë”, u shpreh Jolie.

Projekti i fundit i nënës së gjashtë fëmijëve është shkruar në konsultim me aktivistët e rinj në të gjithë botën dhe avokaten e të drejtave të njeriut Geraldine Van Bueren.

Bueren është një nga hartueset origjinale të Konventës së OKB -së mbi të Drejtat e Fëmijëve të vitit 1989 dhe synon pajisjen e fëmijëve me njohuritë për të sfiduar padrejtësisht padrejtësitë.

Jolie, e dërguara speciale për agjencinë e OKB -së për refugjatët UNHCR, tha se ajo shpresonte që libri të kujtonte gjithashtu qeveritë për angazhimin e tyre ndaj traktatit global që ruan të drejtat civile, sociale, politike dhe ekonomike të fëmijëve.

Libri trajton identitetin, drejtësinë, edukimin dhe mbrojtjen nga dëmet, mes çështjeve të tjera. Ai siguron udhëzime për t’u bërë aktivist, të qenit i sigurt dhe një fjalor i termave dhe organizatave.

“Përmes librit, ju duhet të gjeni rrugën tuaj përpara, sepse ne jemi shumë të shqetësuar për sigurinë e fëmijëve. Ne nuk duam që fëmijët të vrapojnë vetëm duke bërtitur për të drejtat e tyre dhe duke e vënë veten në rrezik”, tha Jolie.

Libri është i mbushur me shembuj të zërave të rinj të fuqishëm nga e gjithë bota, përfshirë fituesin e Çmimin Nobel për Paqe, Malala Yousafzai, aktivisten Greta Thunberg dhe gazetaren 15-vjeçare palestineze, Janna Jihad. 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco