Suedia rrëzon akuzat për përdhunim ndaj themeluesit të Wikileaks

Suedia rrëzon akuzat për përdhunim ndaj themeluesit të Wikileaks

13:58, 19/05/2017

Drejtorja e Prokurorisë Publike të Suedisë ka vendosur të rrëzojë hetimin për përdhunim ndaj themeluesit të Wikileaks, Julian Assange. Marianne Ny tha se urdhri i arrestit ishte revokuar.

Assange, 45 vjeç, ka jetuar në ambasadën e Ekuadroti në Londër që nga viti 2012 nga frika se ekstradimi për në Suedi do të bëntë që ai ekstradohej për në SHBA.

Policia e Londrës tha se ata ende ishin të detyruar ta arrestonin atë nëse do të largohej që aty.

Per Samuelson, avokati suedez i Assange, tha se vendimi i prokurorit të premten ishte një fitore e plotë për klientin e tij.

Paditësja për përdhunimin ishte tronditur nga vendimi, tha avokatja e paditëes dhe i mbajti akuzat kundër Assange, siç njofton agjensia e lajmeve France Press.

Por prokurorja Ny, në një konferencë shtypi të premten tha se Assange e kishte shmangur ushtrimin e urdhër-arrestit europian që do ta kishte dërguar atë për në Suedi. 

“Ne nuk mund të presim të ndihmomeni nga Ekuadroi në lidhje më këtë. Prandaj hetimi ndërpritet,” tha ajo/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment