Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Ku ndryshon PDK-ja e Thaçit me PDK-në e Krasniqit

'Bosi' i mafies Matteo Messina Denaro kreu i fundit i Cosa Nostra

'Bosi' i mafies Matteo Messina Denaro kreu i fundit i Cosa Nostra

07:55, 25/09/2023
A+ Aa A-

Matteo Messina Denaro ishte një nga kriminelët mafioz më të kërkuar në botë. 

I lindur në Castelvetrano, në provincën e Trapanit, Sicili, më 26 prill 1962, ai është një nga drejtuesit më të rëndësishëm të familjes mafioze Cosa Nostra, organizatës më të madhe kriminale siciliane. 

Matteo Messina Denaro është përshkruar si një figurë atipike në historinë e mafies siciliane.

 Ai ishte një nga bosët e parë të mafias që u përpoq të shmangte arrestimin, duke iu shmangur drejtësisë për vite me radhë dhe duke arritur të qëndronte një hap përpara përpjekjeve të policisë për ta kapur. 

Para se të bëhej një bos mafioz, Matteo Messina Denaro drejtonte një sërë biznesesh, duke përfshirë një pikë karburanti dhe një dyqan ushqimesh. 

Ai filloi të ketë sukses në organizatën kriminale pasi u martua me vajzën e bosit të mafias Castelvetrano, Michele Greco në vitin 1987.

Me kalimin e viteve, Matteo Messina Denaro u bë gjithnjë e më i fuqishëm në familjen mafioze. 

Ai ishte një nga promotorët më të rëndësishëm të strategjisë së mafias për të hyrë në tregun legal dhe mori pjesë në disa prej operacioneve kriminale më të mëdha në histori. 

Familja Messina Denaro luajti një rol kyç në zgjerimin e mafies italiane, me aktivitetet e saj kriminale të shtrira në të gjithë Evropën. 

Matteo Messina Denaro ishte një nga promotorët kryesorë të këtij ekspansioni, duke shfrytëzuar lidhjet e tij me familje të tjera mafioze. 

Ngritja e tij në pushtet kulmoi me emërimin e tij si kreu i familjes mafioze në vitin 1993, pas vdekjes së Michele Greco. 

Që atëherë, ai zgjeroi më tej ndikimin dhe pushtetin e tij në organizatën kriminale, duke u bërë një nga bosët më të fuqishëm të mafias në Siçili. 

Me kalimin e viteve, Matteo Messina Denaro është përmendur si përgjegjës për dhjetëra vrasje, përfshirë atë të magjistratit antimafia, Giovanni Falcone. 

Ai akuzohet gjithashtu për kryerjen e një sërë krimesh financiare, duke përfshirë pastrim parash, transferta të paligjshme fondesh dhe shantazh. 

Që nga viti 1993, Matteo Messina Denaro është bërë një nga kriminelët mafioz më të kërkuar në botë. 

Policia italiane dhe ajo ndërkombëtare nisën një aksion për kapjen e tij. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco