Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Ku ndryshon PDK-ja e Thaçit me PDK-në e Krasniqit

Vdes bosi i mafias italiane Matteo Messina Denaro

Vdes bosi i mafias italiane Matteo Messina Denaro

07:28, 25/09/2023
A+ Aa A-

Bosi mafioz ' Diabolik', Matteo Messina Denaro i cili kaloi gati tre dekada duke iu shmangur zbatimit të ligjit përpara se të arrestohej në janar, ka vdekur ndërsa po merrte trajtim mjekësor, sipas raporteve të mediave italiane.

Denaro , i cili mendohet se ka urdhëruar dhjetëra vrasje të lidhura me mafien për grupin kriminal Cosa Nostra, vdiq në spitalin San Salvatore në L'Aquila, Italia qendrore, ku po trajtohej për kancerin e zorrës së trashë, raportoi transmetuesi publik Rai.

Para arrestimit të tij në një klinikë private shëndetësore në Palermo në janar, ish-bosi i mafies siciliane kishte qenë i arratisur që nga viti 1993 dhe konsiderohej nga Europol një nga njerëzit më të kërkuar në Evropë.

Messina Denaros iu dhanë disa dënime të përjetshme në mungesë për krimet e tij të shumta, më së shumti për vitin 1992 për përfshirjen e tij në vrasjet e prokurorëve antimafia, Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino.

Ai mori dënimin e tij më të fundit të përjetshëm në vitin 2020 për bombat e vendosura në Milano, Firence dhe Romë në fund të viteve 1990, dhe për vrasjen dhe torturimin e djalit 11-vjeçar të një armiku që dha dëshmi kundër Cosa Nostra.

Duke qenë i kërkuar për gati 30 vjet, ai ishte i arratisuri më i gjatë i fshehur i Cosa Nostras.

Bastisja e policisë në janar në klinikën Maddalena që përfundoi në kapjen e tij përfshinte më shumë se 100 agjentë të Karabinierëve anti-Mafia.

Messina Denaro – e njohur si Diabolik – konsiderohet si një nga pasuesit e Bernardo Provenzano, i cili u arrestua ndërsa fshihej në një shtëpi ferme jashtë Corleone, Siçili, në prill 2006.

Felia Allum, profesoreshë e krimit të organizuar krahasues dhe korrupsionit në Universitetin e Bath në Mbretërinë e Bashkuar, tha në janar se Messina Denaro ishte e fundit e një brezi të vjetër bosësh të mafias.

"Ai përfaqëson lidhjen përfundimtare midis Cosa Nostra-s luftarake dhe të hapur të fillimit të viteve 1990 dhe mafies së heshtur, të ngjashme me biznesin e shekullit të 21-të," tha ajo në atë kohë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco