Samiti i G20: Çfarë i tregoi India botës dhe çfarë fshehu

Samiti i G20: Çfarë i tregoi India botës dhe çfarë fshehu

07:55, 20/09/2023
A+ Aa A-

Nga Megha Bahree-Al Jazeera 

India është një vend me 1.4 miliardë banorë. 

Por i vetmi person që shihni kudo në kryeqytet këto ditë, pas dy ditësh pritjeje të liderëve botërorë për samitin e Grupit 20 (G20) , është kryeministri Narendra Modi.

Ju e shihni atë jo vetëm në aeroport dhe në vendin madhështor që u ndërtua së fundmi për të pritur samitin, por praktikisht në çdo rrugë.

Pasi kam kaluar shumë nga vitet e mia në Nju Delhi, ndryshimet në qytet për këtë ngjarje mega bien në sy.

Shkollat ​​dhe zyrat u mbyllën për samitin, rrugët u bllokuan për të ashtuquajturat lëvizje VIP. 

Ndonjëherë ju duhej të prisnit 15 minuta për të kaluar një rrugë pasi makinat e policisë gjenden kudo në rrugë.

Shitësit të kudogjendur në rrugët indiane dhe që shisnin gjithçka, nga frutat dhe perimet deri te rrobat, këpucët dhe sendet shtëpiake, mungonin ditët e fundit. 

Ata kanë nevojë për të ardhura ditore nga shitjet e tyre për të mbijetuar – por qartësisht nuk figurojnë në axhendën e qeverisë Modi për ta shtyrë Indinë si zërin e Jugut Global të shumëvuajtur.

Në disa rrugë, nuk ka as qen endacakë që janë një element kryesor i të gjitha lagjeve. Edhe ata u grumbulluan.

Por nëse Modi ishte heroi i ekstravaganzës diplomatike, majmunët ishin kërcënimi i caktuar. Prerje të përmasave reale të langurëve janë vendosur për të trembur majmunët që mund të sjellin tërbim në Delhi Qendror, i cili pret shumicën e ambasadorëve, ku janë hotelet kryesore dhe është afër vendit të takimit.

Shiu relativisht i dendur uli temperaturat në kryeqytet, por edhe rrugët pjesërisht të përmbytura treguan se mund ta zbukurosh qytetin, por derisa të rregullosh realisht infrastrukturën, gjërat nuk do të ndryshojnë realisht.

Megjithatë, është në vendin e ngjarjes që vula e thellë e Partisë Bharatiya Janata (BJP) të Modi - e cila do të kandidojë për zgjedhjet kombëtare vitin e ardhshëm - ishte më e dukshme.

Sallat e vjetra të ekspozitës në Pragati Maidan - që do të thotë "fushë përparimi" në hindisht dhe më parë pritën gjithçka, nga panairet tregtare ndërkombëtare deri te panairet e librave dhe shfaqjet e makinave - janë zëvendësuar me një qendër të re madhështore kongrese të quajtur Bharat Mandapam. 

Është një emër sanskrit, ku Bharat i referohet Indisë, ndërsa një mandapam është veranda e përparme e një tempulli hindu.

Vetëm me atë emër, terreni i ekspozitës largohet nga e kaluara e tij laike dhe e zhurmshme.

Terreni supozohet të jetë hapësira më e madhe e ekspozitës në vend. Dhe siç ju thonë informacionet zyrtare, ka më shumë vende se sa Teatri i Operës së Sidneit. Por është pranë një prej rrugëve më të ngarkuara në qytet dhe pranë Gjykatës së Lartë të Indisë, kështu që nuk është vërtet e lehtë të vizitosh kaq shumë njerëz gjithsesi.

Sallat e shpellave, të ngjashme me magazinat, kanë mure shterpë gri, të fshehura aktualisht pas tabelave të mëdha të G20 dhe videoklipeve të udhëtimeve të ndryshme kulturore që delegatët dhe bashkëshortët e tyre kanë ndërmarrë vitin e kaluar.

Billbordet janë të mbuluara me imazhe të lules së zambakut. Kjo është lulja kombëtare e Indisë, por është gjithashtu simboli zgjedhor i BJP-së. Dhe është kudo. Edhe në logon zyrtare të G20.

Videoklipet që luhen në mure tregojnë gjithashtu një histori. Ato tregojnë pamjet e Hampi - një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, i cili ishte gjithashtu kryeqyteti i një perandorie hindu të shekullit të 14-të - i tempujve Khajuraho dhe i tempullit Nathdwara kushtuar avatarit të perëndisë hindu Krishna.

Ajo që nuk shihni në video është gjithashtu e dukshme. Ju nuk e shihni Xhama Xhaminë, një nga vendet më ikonike në kryeqytet. Unë nuk vura re asnjë kishë. Taj Mahal, pikë referimi dhe trashëgimia më e famshme e Indisë, e ndërtuar nga dinastia Mughal që shahet nga sundimtarët e sotëm, ka vetëm një foto në një nga muret. Tempulli i Artë, faltorja më e shenjtë e Sikëve në Indi, merr një videoklip të vogël.

WiFi, i mirë në fillim, ra gjatë ditës së parë pasi më shumë përdorues u lidhën dhe krijuan pikat e kontaktit. Stafi mbështetës ishte shumë i shpejtë në përpjekjen për të rregulluar rrjetin e lëkundur, edhe pse jo gjithmonë me sukses.

Pastaj ishte gjuha. Në konferencën për media përpara samitit dhe në fjalimet e Modit, India u përshkrua vazhdimisht si demokracia më e madhe në botë, zëri i Jugut Global. Tema e samitit ishte një tokë, një familje, një e ardhme.

Por realiteti që ne e dimë në terren, ku grupet e mendimit, akademikët dhe grupet mediatike po mbyten të gjithë. Për të mos përmendur sulmet e shumta ndaj komuniteteve pakicë, duke përfshirë një sulm në një xhami në Gurgaon, në periferi të kryeqytetit indian, ku një imam u vra muajin e kaluar.

Ajo gjithashtu përgënjeshtron diplomacinë e ashpër të prapaskenave ku kishte përpjekje për të ndarë dhomën në Jugun Global dhe pjesën tjetër të botës, më thanë njerëz të njohur me këtë çështje. Megjithatë, jo të gjitha vendet në zhvillim ranë në përputhje me këtë linjë, edhe pse anëtarët e G7 u qortuan për llogari të ndryshme. Duke folur për ndarjet, Kina dhe Rusia, çuditërisht, kundërshtuan masën e Shteteve të Bashkuara për të pritur G20 në 2026.

Brazili, si nikoqir i vitit të ardhshëm i G20-ës, do t'i ndërpresë punën për të 'hekurosur ato rrudha .'

Kisha shumë kohë në dorë për të parë dhe menduar për pamjet vizuale të ekspozuara. Kjo për shkak se qeveria indiane, ndryshe nga samitet e kaluara, përfshirë G7-n e fundit në Japoni, nuk ka lejuar askënd përveç medias shtetërore të hyjë në sallat e konferencave ku flasin liderët.

Trupat e shtypit të Shtëpisë së Bardhë të SHBA-së ishin të zemëruar për mos lejimin e as në takimet dypalëshe – siç është norma për ta – dhe as në bisedimet e samitit. (Disa anëtarë u mërzitën gjithashtu kur nuk u lejuan të merrnin shishet e tyre me ujë brenda.)

Gjithçka që morëm në mëngjesin e parë të samitit ishte disa minuta nga fjalimi hapës i Modit. Ishte në Hindisht aq të pastër (dhe përkthimi në anglisht nuk erdhi vetëm një orë më vonë) që askush nuk e kuptoi vërtet se Bashkimi Afrikan ishte pranuar në G20. Një moment i madh, megjithatë.

Siç tha një anëtar i fisit tim i zhgënjyer absolut: "A mund të më thotë dikush pse jam këtu?"

Ndoshta për ushqimin. Ushqimi ishte i bollshëm - oferta vegjetariane nga i gjithë vendi, megjithëse do të kisha dashur disa nga melitë që vendi ka nxitur në vend të samosave dhe kachoris të skuqura dhe të shijshme për koktej.

E para për mua ishin kanaçet e ujit, të cilat ndiheshin pak të çuditshme duke parë të gjithë idenë në majën e krijimit të një jete të qëndrueshme për mjedisin. Dhe ndërsa qebapi i ëmbëlsirave ishte i shijshëm, një qebap galouti me mish deleje është i pashembullt.

Nuk mund të lë jashtë blerjet. Pazari i zanateve ka tezga nga shtete të ndryshme që shesin mallra me një gamë të gjerë si kafeja nga Nagaland dhe vathë me rruaza nga Arunachal Pradesh deri te saritë e tempullit nga Tamil Nadu dhe statujat mahnitëse dhe të mëdha të Budës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco