Sean Penn paraqet një pamje nga afër të luftës në Ukrainë në

Sean Penn paraqet një pamje nga afër të luftës në Ukrainë në "Superfuqi"

13:08, 19/09/2023
A+ Aa A-

Sado polarizues që mund të jetë, Sean Penn nuk është i panjohur për përpjekjet humanitare dhe kryqëzatat në mbarë globin, siç detajohet në dokumentarin " Qytetari Penn". 

Penn ishte në Ukrainë kur bombat ruse filluan të binin në shkurt 2022, gjë që e kthen "Superfuqinë" në një kronikë të fuqishme të guximit dhe rezistencës ukrainase, në një mënyrë që pasqyron pasionin e Penn-it në krahasim me shkëputjen gazetareske.

Megjithëse Penn ndodhi në vendin e duhur (ose të gabuar) kur ishte planifikuar të takohej me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, "Superfuqia", të cilën Penn e drejtoi me Aaron Kaufman, është produkt i shtatë udhëtimeve të tij në Ukrainë. 

Kjo filloi në fund të vitit 2021, kur perspektiva e një pushtimi rus mbeti thjesht një kërcënim jo i lehtë dhe Penn ishte i intriguar për të treguar përrallën e komedianit/aktorit të kthyer në politikan të jetës reale të ngarkuar me udhëheqjen e vendit të tij pasi luajti një në TV.

Penn fillon duke iu drejtuar pyetjeve bezdisëse për përfshirjen e tij në çështje të tilla njerëzve të prirur për të pyetur, siç thotë ai, "Kush mendon se je, Walter Cronkite?", duke vënë në dukje se fama e tij i jep atij mundësinë për të udhëtuar nëpër botë  dhe "Ndonjëherë, ndiej se mund të jem i dobishëm."

Siç e bën të qartë eksperienca e tij në Haiti , Penn nuk është diletant kur bëhet fjalë për të marrë rreziqe  dhe ai përgatitet për detyrën duke dalë për të "dëgjuar njerëzit e zgjuar", mes tyre Steven Pifer, ish-ambasador i SHBA-së në Ukrainë; Vitali Klitschko, boksieri i bërë kryebashkiak i Kievit; dhe nënkoloneli në pension Alexander Vindman , ish-drejtor për Çështjet Evropiane për Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara.

ImageSean Penn dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në nëntor 2022

Këto intervista sjellin kontekst të dobishëm historik për filmin përpara se të fillojnë xhirimet, duke përfshirë protestat e vitit 2014, aneksimin rus të Krimesë dhe historikun e Ukrainës kur bëhet fjalë për oligarkët dhe korrupsionin. 

Bisedat e tij me popullin ukrainas rezultojnë po aq ndriçuese, si para luftës – kur shumë shprehën dyshime për Zelensky-n, edhe gjatë saj.

Penn përfshin gjithashtu përpjekjet e tij jashtë Ukrainës, si paraqitja në programin e Sean Hannity pas shpërthimit të luftës, pavarësisht mosbesimit të tij ndaj Fox News, duke vënë në dukje se nëse Zelensky mund të shfaqë një guxim të tillë frymëzues, ai mund të durojë një intervistë për të ndihmuar në publikimin e kauzës së tij.

Mes pamjeve rrëqethëse të mizorive ruse, Penn nuk e fsheh admirimin e tij për shpirtin e popullit ukrainas dhe atë që përbën zili për unitetin e tyre, diçka që, siç nënvizon kujdesi i shkëmbimit të tij me Hannity, i mungon shumë SHBA-së.

Megjithëse titulli mund të interpretohet në mënyra të ndryshme, Penn ka pranuar se superfuqia e tij është personaliteti i tij i famshëm, gjë që i mundëson atij të ndihmojë në tërheqjen e vëmendjes ndaj historive – veçanërisht atyre që ndodhin përtej kufijve të SHBA-së – që mund të luftojnë ndryshe. 

''Superpower" do të shfaqet premierë më 18 shtator në Paramount+.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco