A mund të jenë dronët e fuqizuar me robotë, zgjidhje për zjarret në Evropë?

A mund të jenë dronët e fuqizuar me robotë, zgjidhje për zjarret në Evropë?

13:05, 19/09/2023
A+ Aa A-

Shpikësit danezë të një kompanie start-up të formuar në një inkubator teknologjik të Universitetit Aalborg po kombinojnë teknologjinë më të fundit mbi dronët dhe inteligjencën artificiale për t'i dhënë ekipeve të zjarrfikësve një mundësi në luftën kundër zjarreve.

Zjarrfikësit tani mund të mbështeten në një sy inteligjent në qiell kur merren me zjarret që lënë gjurmë vdekjeje dhe shkatërrim pas tyre.

Një start-up danez ka zhvilluar një dron që përdor fuqinë e inteligjencës artificiale për të gjurmuar dhe monitoruar zjarret në kohë reale.

Bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i Robotto, Kenneth Richard Giepel, tha se qëllimi është të ndihmojë zjarrfikësit të marrin vendime të informuara bazuar në të dhënat e përditësuara dhe jo informacione që mund të jenë 12, apo edhe 24 orë të vjetra.

Ai tha: “Dhe kështu, në fazat shumë të hershme të një zjarri, ato momente të para janë kritike për t'u siguruar që zjarret e egra të mos dalin jashtë kontrollit.

"Me teknologjinë tonë, ata mund të marrin një pasqyrë të menjëhershme se ku është zjarri, sa i madh është, ku është më intensiv dhe më pas të ndajnë forcat e tyre."

Teknologjia u krijua në vitin 2018, kur themeluesit e startup-it panë zjarre rekord në Greqi, Suedi dhe Kaliforni.

“Kuadkopteri” ngrihet dhe fluturon në mënyrë autonome, duke kërkuar në mënyrë metodike një zonë të paracaktuar. Është i pajisur me një kamerë termike, e cila dërgon të dhëna në një njësi përpunimi të inteligjencës artificiale.

“Ne kemi trajnuar modelin tonë për të identifikuar tymin ose flakën, por kërkojmë gjithashtu për nxehtësinë. Pra, duke i kombinuar ato, ne mund të jemi të sigurt se në të vërtetë është një zjarr,” shpjegoi Geipel.

Teknologjia është tashmë në duart e njësisë elitare të Katalonjës GRAF për luftimin e zjarrit, e cila ndihmoi në testimin e teknologjisë.

Image

"Në të gjithë globin, ne shohim që shërbimet e urgjencës arrijnë të kuptojnë se nuk mund të hedhin vetëm fuqi punëtore, mjete ose helikopterë në të," thotë Geipel.

“Verën e kaluar, në fakt, Turqisë thjesht i mbaruan asetet ajrore për të mbajtur në kontroll të gjitha zjarret që po ndodhnin. Pra, ne patjetër e shohim këtë si një treg ku mund të hyjmë dhe t'i ndihmojmë zjarrfikësit të sigurohen që ata të kenë një sy mbi gjithçka që po ndodh."

Për të demonstruar teknologjinë, Robotto nxori një nga dronët e tyre jashtë në një zonë të vogël pyjore në periferi të qytetit danez Aalborg në Jutlandën veriore.

Brenda pak minutash inteligjenca artificiale e dronit identifikoi një zjarr të vogël të ndezur në një vend kampingu.

“Sapo filluam misionin, e gjetëm shpejt zjarrin,” thotë Iuliu Novac, bashkëthemelues dhe CTO në Robotto, “Është një zjarr i vogël kampi dhe është jashtëzakonisht i vogël. Madhësia aktuale në hotspot është 0.2 metra katrorë."

Image

Teknologjia roboto po përdoret gjithashtu për operacionet e kërkim-shpëtimit.

Geipel thotë se rregulloret aktuale të BE-së për dronët janë një sfidë - shumë shpesh nuk lejohen të fluturojnë përtej vijës vizuale të shikimit.

Por nuk është vetëm luftimi i zjarreve ku zbulimi i Universitetit të Aalborg sheh një vend për teknologjinë e tij. Më vonë këtë vit, do të përdoret për të dalluar dhe monitoruar koalat e cenueshme në Australi dhe për të parandaluar gjuetinë pa leje në Ugandë.

Në Tajlandë, aktualisht është duke u vendosur nga Fondi Botëror i Kafshëve të Egra (WWF) për të zbuluar dhe gjurmuar tufat e elefantëve në roaming dhe për të parandaluar konfliktin njerëzor-kafshë të egra.

Robotto tani po zhvillon dronin e vet me krahë fiks, i cili do të ketë një kohë fluturimi prej rreth dy orësh./ar.sh/SYRI.NET

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco