Raporti i Partygate/ Boris Johnson pritet të japë dorëheqjen si deputet

Raporti i Partygate/ Boris Johnson pritet të japë dorëheqjen si deputet

21:47, 09/06/2023
A+ Aa A-

 

Boris Johnson do të japë dorëheqjen si deputet pas marrjes së raportit të Partygate.

Raporti nga Komiteti i Privilegjeve i udhëhequr nga deputetët shqyrtoi nëse ai mashtroi Parlamentin lidhur me festat gjatë karantinës në Downing Street.

Johnson akuzoi hetimin e Commons se po përpiqej ta “dëbonte”.

Në një deklaratë ai tha se “ata ende nuk kanë asnjë provë që unë me vetëdije ose pamaturi mashtrova Commons”.

Në provat e paraqitura nga komisioni në mars, Johnson pranoi se e kishte mashtruar Parlamentin, por mohoi ta bënte atë me qëllim.

Në deklaratën e lëshuar pas dorëheqjes së tij mbrëmjen e së premtes, ish-kryeministri tha: “Nuk kam gënjyer dhe besoj se në zemrat e tyre komisioni e di këtë”.

“Ata e dinë shumë mirë se kur fola në Commons, unë po thosha atë që besoja se ishte e vërtetë dhe atë që isha informuar për të thënë, si çdo ministër tjetër,” tha ai.

Johnson tha se ai i korrigjoi të dhënat sa më shpejt të ishte e mundur dhe tha se anëtarët e komitetit “e dinë këtë”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco