4 viktima dhe dhjetëra të plagosur nga tornadot në Amerikë, mijëra pa energji elektrike

4 viktima dhe dhjetëra të plagosur nga tornadot në Amerikë, mijëra pa energji elektrike

08:57, 01/04/2023
A+ Aa A-

Një person ka humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi një stuhi shkaktoi shembjen e një çatie teatri në Illinois në një koncert të mbushur me njerëz.

Rreth 260 njerëz ishin në Teatrin Apollo, Belvidere, kur çatia u rrëzua në orën 19:55 me orën lokale, tha departamenti lokal i zjarrfikësve.

Shefi i zjarrfikësve Shawn Schadle tha se pesë persona janë në gjendje të rëndë.

Një seri tornadosh të egër shpërthyen disa shtete amerikane të premten, duke vrarë të paktën katër persona gjithsej.

Dëme të shumta u raportuan në pjesë të jugut dhe të mesperëndimit - me shtetet e Arkansas dhe Missouri që shpallën gjendje të jashtëzakonshme. Dhjetëra mijëra mbetën pa energji elektrike.

Një tornado e madhe shpërtheu kryeqytetin e shtetit të Arkansas, Little Rock, duke rrokullisur makina, duke thyer çati dhe duke rrëzuar pemë. Zyrtarët lokalë thanë se një person u vra dhe kryetari i bashkisë së qytetit raportoi se të paktën 24 persona u plagosën.

Guvernatorja e shtetit, Sarah Huckabee Sanders, konfirmoi vdekjen e dy personave në qytetin Wynne, rreth 100 milje (170 km) nga Little Rock.

Më shumë se 40 raporte për tornado u bënë në gjashtë shtete të premten mbrëma, sipas Qendrës së Parashikimit të Stuhive të qeverisë amerikane .

Disa fluturime në Aeroportin Ndërkombëtar të Çikagos O'Hare u vonuan ose u anuluan pasi pasagjerëve iu tha të strehoheshin për shkak të asaj që përshkroi si "mot i rëndë".

Në Tenesi, kryebashkiaku i Covington, Jan Hensley, iu lut njerëzve që të mos "përcillenin me makinë" pasi linjat e energjisë ishin goditur nga stuhitë.

Departamenti i Policisë Covington e përshkroi qytetin si "të pakalueshëm" duke ndarë fotot e rrugëve të bllokuara nga shtyllat e rrëzuara të energjisë dhe pemët e mëdha të rrëzuara para shtëpive.

Zonja Huckabee Sanders vendosi Gardën Kombëtare pas asaj që ajo e përshkroi si "dëm të rëndësishëm" në Arkansas qendror.

Që nga ora 20:30 me kohën lokale, më shumë se 70,000 në shtetin e saj ishin pa energji elektrike, sipas faqes së internetit të SHBA-së për ndërprerjet e energjisë .

Qendra Mjekësore e Shkencave Mjekësore të Universitetit të Arkansas në Little Rock tha se priste të paktën 15-20 pacientë.

Qendra Mjekësore Shëndetësore Baptist, spitali më i madh i shtetit, tha se kishte pesë pacientë në gjendje kritike.

Nata e tornadove vdekjeprurëse vjen vetëm një javë pasi një kthesë e rrallë dhe e gjatë vrau 26 njerëz në Misisipi.

Presidenti Joe Biden vizitoi shtetin të premten për të shprehur ngushëllimet e tij dhe për të premtuar ndihmë federale.

Në një buletin, Qendra e Parashikimit të Stuhive paralajmëroi se disa nga tornadot e parashikuara mund të gjurmonin nëpër tokë për distanca të gjata.

Tornadoja e Misisipit javën e kaluar udhëtoi 59 milje (94 km) dhe zgjati rreth një orë e 10 minuta - një periudhë jashtëzakonisht e gjatë kohore që një stuhi të mbajë veten. Ajo dëmtoi rreth 2,000 shtëpi, thanë zyrtarët.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco