Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Çfarë po ndodh në Kosovë?

Lufta në Ukrainë: Zelensky viziton pjesën e çliruar të Khersonit

Lufta në Ukrainë: Zelensky viziton pjesën e çliruar të Khersonit

13:13, 23/03/2023
A+ Aa A-

Volodymyr Zelensky vizitoi të enjten rajonin Kherson, ku u informua për ecurinë e restaurimit të objekteve të infrastrukturës të shkatërruara nga bombardimet ruse.

Konkretisht, presidenti ukrainas vizitoi fshatin Posad-Pokrovske, ku u shkatërruan një numër i madh i banesave dhe objekteve të infrastrukturës sociale. 

Është raportuar se banorët po kthehen gradualisht në fshat, po bëhet restaurimi i furnizimit me energji elektrike dhe ujë dhe po rindërtohet dispanseri lokale.

Zelensky gjithashtu foli me fshatarët dhe pyeti për nevojat e tyre aktuale.

“Ne do të përpiqemi të rindërtojmë zonën para dimrit. Projekti ynë është kryesisht elektrifikimi. Uji i pijshëm do të sigurohet sipas planit. Tani ekspertët do të fillojnë të punojnë për planin. Mendoj se gjithçka do të jetë mirë”, tha kreu i shtetit ukrainas.

Për më tepër, Zelensky vizitoi një nga objektet energjetike të rajonit dhe u njoh me situatën në lidhje me furnizimin me energji elektrike në vendbanimet e rajonit Kherson, u informua për ecurinë e rivendosjes së furnizimit me energji elektrike në territoret e okupuara dhe riparimi i pajisjeve të shkatërruara si rezultat i bombardimeve ruse.

Në të njëjtën kohë, presidenti ukrainas u informua për masat e marra për të përballuar bombardimet ruse në Kherson dhe vendbanime të tjera në rajon.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco