Erërat e forta përmbysin anijen 75-metërshe në portin e Edinburgut, lëndohen disa persona

Erërat e forta përmbysin anijen 75-metërshe në portin e Edinburgut, lëndohen disa persona

15:26, 22/03/2023
A+ Aa A-

Anija gjigante 75 metërshe që është në pronësi të bashkëthemeluesit të Microsoft, miliarderit Paul Allen është përmbysur nga erërat e forta në portin e Edinburghut të Skocisë.

Ekipet e shpëtimit kanë dalë menjëherë në vendin e ngjarjes, dhe raportohet se disa persona janë lënduar.

Autoambulanca, zjarrfikës dhe policë të shumtë rrethuan zonën rreth portit në Leith, pasi anija gjigante RV Petrel që përdorej për të gjetur anijet e vjetra të fundosura, u lëkund nga erërat e forta dhe filloi të përmbyset.

Pamjet e postuara në rrjetet sociale shfaqin anijen duke anuar në njërën anë në një kënd prej 45 shkallë, kurse dy persona po konsiderohen akoma të zhdukur e dhjetë tjerë të lënduar.

Nga qyteti i Edinburgut kanë bërë të ditur se disa persona janë lënduar, kurse brenda anijes besohet se ishin rreth 50 persona.

Në anën tjetër, qytetarëve të asaj zonë u është kërkuar të shmangin daljet e panevojshme derisa situata të vihet nën kontroll. 

 

 


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco