Plehrat: Në rrugët e Parisit, pirgjet e tyre po bëhen simbol i protestave

Plehrat: Në rrugët e Parisit, pirgjet e tyre po bëhen simbol i protestave

08:23, 21/03/2023
A+ Aa A-

Paris - Plehra. Grumbujt dhe pirgjet e tyre po shtohen çdo ditë - dhe në disa vende qëndrojnë më lart se një trup njeriu.

Një grevë e grumbulluesve të plehrave në Paris, e cila hyn në ditën e saj të 16-të të martën, po e dëmton estetikën e njohur të kryeqytetit francez, një dëmtim i vërtetë për Qytetin e Dritave.

“Unë preferoj Chanel-in në vend të erës së keqe”, tha me shaka Vincent Salazar, një konsulent artistik 62-vjeçar i cili jeton në një lagje Tony Left Bank. Një grumbull plehrash qëndron në cep të ndërtesës së tij me pamje nga kopshtet e Luksemburgut.

"Kam parë minj," tha ai.

Por, si shumë parizianë mospërfillës dhe të vendosur tek greva, Salazar nuk shqetësohet.

“Unë jam duke jetuar këtu, por jam 200% në mbështetje të këtyre djemve”, tha Salazar. "Ata e nuhasin atë gjatë gjithë ditës," tha ai, megjithëse "atë" nuk ishte pikërisht fjala që ai përdori. "Ata duhet të marrin pension parakohshëm."

Ai është në mesin e shumicës së francezëve që, tregojnë sondazhet, kundërshtojnë vendimin e presidentit Emmanuel Macron për të rritur moshën e pensionit me dy vjet, nga 62 në 64 vjeç për shumicën dhe nga 57 në 59 për grumbulluesit e plehrave.

Të hënën, qeveria e Macron fitoi dy mocione mosbesimi të paraqitura nga ligjvënësit e zemëruar. Projektligji tani konsiderohet i miratuar.

Por plehrat u mbështollën rrotull politikës. Dhe as sindikatat që organizojnë protesta dhe as disa qytetarë nuk janë të përgatitur të tërhiqen.

Posterat që tregojnë një imazh të ndryshuar në mënyrë dixhitale të Macron mbi një grumbull plehrash - ose duke mbledhur vetë mbeturina - kanë bërë xhiron e rrjeteve sociale.

Kryebashkiakja socialiste e Parisit, e cila mbështet grevistët, është gjendur në hall.

Bashkia refuzoi urdhrat për të nxjerrë kamionët, duke thënë se nuk është puna e tyre.

Prefektura më pas urdhëroi zhbllokimin e garazheve. Duke përdorur kompani private, mbeturinat janë mbledhur në zona "të prekura shumë", tha Bashkia. Ka probleme me hedhjen e plehrave në impiantet e inceneratorëve të bllokuar. Megjithatë, Bashkia tha se që nga e hëna, 9,300 tonë mbeturina mbetën në rrugë, nga 10,000 ditë më parë.

Punonjësit në shumë sektorë, nga transporti tek energjia, kanë mbajtur greva me ndërprerje që nga janari. Por janë mbeturinat në kryeqytetin francez që i kanë bërë të dukshëm mbledhësit e mbeturinave dhe zemërimin e tyre të dukshëm.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco