Kryeministri japonez do të vizitojë Kievin

Kryeministri japonez do të vizitojë Kievin

07:43, 21/03/2023
A+ Aa A-

Ministria e Jashtme e Japonisë ka konfirmuar se kryeministri Fumio Kishida do të takohet me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev të martën.

Në një deklaratë, ministria tha se Kishida do të shprehte "solidaritetin dhe mbështetjen e palëkundur të Japonisë për Ukrainën" dhe "respektin e tij për guximin dhe këmbënguljen e popullit ukrainas që ngrihet për të mbrojtur atdheun e tyre".

“Kryeministri Kishida do të refuzojë me vendosmëri agresionin e Rusisë kundër Ukrainës dhe ndryshimin e njëanshëm të status quo-së me forcë dhe do të rikonfirmojë vendosmërinë e tij për të mbështetur rendin ndërkombëtar të bazuar në sundimin e ligjit”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Udhëtimi i papritur i Kishida vjen ndërsa udhëheqësi kinez Xi Jinping zhvillon bisedime me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë.

Vizita e tij do të jetë hera e parë që një kryeministër japonez viziton një vend apo rajon me luftime të vazhdueshme që nga Lufta e Dytë Botërore, sipas transmetuesit publik NHK. Kjo do të jetë gjithashtu vizita e parë në Ukrainë nga një anëtar aziatik i grupit G7 dhe e para nga një aleat i Shteteve të Bashkuara në rajon.

Vizitat e dyfishta nga Kishida dhe Xi nënvizojnë ndarjet e thella në Azinë verilindore drejt luftës në Ukrainë, me Japoninë që premton ndihmë të konsiderueshme për Kievin, ndërsa Kina mbetet një zë i vetmuar që mbështet një Putin gjithnjë e më të izoluar – tani një pabesë globale dhe kriminel lufte i dyshuar.

Kishida do të udhëtojë në Poloni të mërkurën, shtoi ministria në deklaratën e saj.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco