Rëndohet bilanci i tragjedisë në Turqi e Siri, mbi 6 300 të vdekur e 30 474 të plagosur

Rëndohet bilanci i tragjedisë në Turqi e Siri, mbi 6 300 të vdekur e 30 474 të plagosur

18:54, 07/02/2023
A+ Aa A-

Të paktën 6,326 persona kanë vdekur për shkak të tërmetit ndërsa numri i viktimave në Turqi vazhdon të rritet. 26,035 të tjerë janë plagosur pasi një nga tërmetet më të fortë goditi dje Turqinë dhe Sirinë, ndërsa 5,775 ndërtesa janë shembur.

Numri i të vdekurve u rrit në 4,544 në Turqi të martën, ku u prekën 10 provinca, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD).

Numri i të vrarëve në Siri është më shumë se 1782: Më shumë se 970 njerëz janë vrarë në zonat e kontrolluara nga opozita, sipas Helmetave të Bardha të Sirisë, e cila njihet edhe si Mbrojtja Civile e Sirisë.

Në zonat e kontrolluara nga qeveria, numri i të vdekurve është 812, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve SANA.

Të paktën 30,474 persona janë plagosur në të dy vendet, sipas shifrave nga qeveria turke, Helmetat e Bardha dhe media shtetërore siriane.

Tërmeti me magnitudë 7.8 goditi pak pas orës 4 të mëngjesit të së hënës me orën lokale, 23 kilometra (14.2 milje) në lindje të Nurdagi, provincën Gaziantep, në një thellësi prej 24.1 kilometrash (14.9 milje), tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS).

Nurdagi ndodhet përgjatë kufirit Turqi-Siri dhe tërmeti u ndje në disa vende të rajonit, duke përfshirë Sirinë dhe Libanin.

Lëkundjet kanë shkaktuar dëme të mëdha dhe në Hatay, Gaziantep, Adana, Malatya, Osmaniye, Dijarbakır dhe Şanliurfa.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco