Ukraina bën thirrje për gjykatë speciale për 'krimin e agresionit' rus

Ukraina bën thirrje për gjykatë speciale për 'krimin e agresionit' rus

10:48, 02/12/2022
A+ Aa A-

Në një takim të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), ministri i jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba bëri thirrje për një gjykatë të posaçme për të trajtuar krimet ruse të agresionit. OSBE-ja është një nga organet e pakta ndërkombëtare ku Rusia dhe Perëndimi ende mund të bisedojnë.

Ajo u krijua gjatë Luftës së Ftohtë, për të vepruar si një forum për bashkëpunimin Lindje-Perëndim. Por, Polonia, e cila është mikpritëse e konferencës, e ka ndaluar hyrjen në vend të ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Franca ka mbështetur apelin e Kievit, duke u bërë vendi i parë i madh perëndimor që mbështet në mënyrë eksplicite krijimin e një gjykate të tillë.

Një propozim i tillë i nisur nga Bashkimi Evropian për një gjykatë ndërkombëtare për të gjykuar agresionin rus në Ukrainë ka marrë vlerësime të ndryshme – ai nxiti një bravo nga Kievi dhe mbrojtësit e të drejtave, por dyshime nga ekspertët për realizueshmërinë e tij dhe nëse do të pranohet me bazë të gjerë.

"Rusia duhet të paguajë për krimet e saj të tmerrshme, duke përfshirë krimin e saj të agresionit kundër një shteti sovran," tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen të mërkurën, duke paraqitur argumentet për krijimin e një gjykate të re, të mbështetur nga Kombet e Bashkuara. "Ne jemi të gatshëm të fillojmë të punojmë me komunitetin ndërkombëtar për të marrë mbështetjen më të gjerë të mundshme ndërkombëtare për këtë gjykatë të specializuar”.

Gjykata Penale Ndërkombëtare e mbështetur nga Kombet e Bashkuara - e njohur gjithashtu si ICC - në Holandë po i shqyrton tashmë krimet e dyshuara të luftës ruse dhe krimet kundër njerëzimit në Ukrainë, si dhe mizoritë e mundshme të Ukrainës. Rusia ka mohuar se ka kryer krime lufte dhe ka akuzuar komunitetin ndërkombëtar se ka injoruar abuzimet nga forcat ukrainase.

Gjykatat speciale të mbështetura nga OKB-ja nuk janë të reja. Trupa e propozuar nga von der Leyen, nëse do të realizohet ndonjëherë, do të fokusohet në agresionin rus në Ukrainë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco