Izolimi nga koronavirusi/ A po e ndez ky zjarr revoltën ndaj regjimit kinez?

09:04, 27/11/2022
A+ Aa A-

Protestat kundër kufizimeve prej koronavirusit kanë sjellë protesta të pazakonta në Kinë.

Sipas BBC, protestat u intensifikuan pas një zjarri që vrau 10 persona në një bllok apartamentesh në Urumqi.

Mijëra njerëz dolën në rrugë në Shanghai për të përkujtuar viktimat e këtij zjarri dhe për të demonstruar kundër kufizimeve.

Shumë prej tyre bënin thirrje për dorëheqjen e presidentit Xi Jinping.

Zjarri përfshiu një godinë ku dyert ishin të mbyllura për të penguar përhapjen e koronavirusit. Nga zjarri humbën jetën 10 persona.

Autoritetet fillimisht mohuan përgjegjësinë e tyre, por më pas kërkuan falje.

Këto protesta janë të pazakonta për Kinën. Sipas medieve britanike, vendi është në prag të trazirave civile.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco