Bill Gates parashikon se çfarë do të ndodhë në pesë vitet e ardhshme

Bill Gates parashikon se çfarë do të ndodhë në pesë vitet e ardhshme

11:56, 01/10/2022
A+ Aa A-

Bill Gates e ka ripozicionuar veten dhe njëherë në qendër të vëmendjes. 

Manjati i Amerikës së Veriut, themeluesi i Microsoft-it, mori pjesë në një nga samitet e fundit të revistës " Forbes ", në të cilin bëri një parashikim të asaj që do të ndodhë në pesë vitet e ardhshme, si dhe të ardhmen.

Për sa i përket të parës, ai parashikon një të ardhme të ndërlikuar afatshkurtër përballë situatës aktuale të shënuar nga lufta në Ukrainë dhe nga pasojat më të menjëhershme që ka lënë pandemia e koronavirusit në nivelin ekonomik.

 “Po vijnë pesë vite të ndërlikuara sepse kemi borxhet e pandemisë, kemi luftën në Ukrainë dhe cikli ekonomik po ndryshon ”, komentoi ai për këtë çështje. 

Gjithë kësaj ai shtoi një koment shtesë për situatën politike amerikane.

“ Do të kemi zgjedhje të vështira dhe një luftë civile. Unë nuk kam përvojë në ato çështje, nuk do t'i shpenzoj paratë e mia për këtë, sepse nuk do të dija si t'i shpenzoja. Polarizimi politik mund të përfundojë gjithçka ”, tha ai. 

Përveç kësaj, ai theksoi se gjatë periudhës së pandemisë deri në 95% e kërkimeve në internet kishin të bënin me teori konspirative në lidhje me Covid-19. 

“Tani po qetësohet”, shtoi ai.

Për të ardhmen e fondacionit të tij , ai përmendi se puna e tij pritet të përfundojë brenda 25 viteve . "Kjo është ndoshta periudha kohore që unë dhe Melinda do të jemi pranë për të ndihmuar që gjithçka të mbetet në rrugën e duhur," shpjegoi Gates, i cili, në të njëjtën kohë, premtoi të rrisë nivelin e shpenzimeve.

Studimi i sëmundjeve infektive, ndër objektivat e themelimit të tij

Objektivat më imediate të fondacionit për çerek shekullin e ardhshëm, sipas vetë Gates, do të jenë studimi i sëmundjeve infektive , si dhe ato sëmundje që shkaktojnë pabarazi në nivel global. 

“Për t’i dhënë fund, në masë të madhe, ose duke i zhdukur ose duke i ulur në nivele shumë të ulëta”, tha ai.

Në fakt, nuk është hera e parë që Bill Gates flet për hetimin e sëmundjeve infektive për të trajtuar parandalimin e pandemive të ardhshme. 

Ai tashmë e bëri atë majin e kaluar, në një intervistë me ' CNN ', ku përmendi propozimin për të krijuar një grup global të reagimit për të monitoruar shpërthimet e sëmundjeve në mbarë botën dhe për të vlerësuar rreziqet e tyre. 

Kostoja e saj në arkën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), do të ishte rreth një miliard dollarë në vit .

Një grup ekspertësh që do të përbëhej nga njerëz nga e gjithë bota me një gamë të gjerë njohurish: epidemiologji, gjenetikë, sisteme të dhënash, diplomaci, reagim të shpejtë, logjistikë, modelim kompjuterik, komunikim etj.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco