12 vëllezër e motra spanjollë hyjnë në ‘Guinness’ për moshën më të madhe të kombinuar

12 vëllezër e motra spanjollë hyjnë në ‘Guinness’ për moshën më të madhe të kombinuar

11:29, 30/09/2022
A+ Aa A-

Një familjeje me 12 vëllezër e motra në Spanjë iu dha një rekordi botëror “Guinness” kur mosha e tyre e kombinuar u konfirmua si 1.058 vjeç e 249 ditë.

Vëllezërit e motrat Hernandez-Perez, të cilët u rritën bashkë dhe ende jetojnë në qytetin Moya në ishullin Gran Canaria, variojnë nga mosha 76 deri në 97 vjeç.

“Nuk kemi menduar kurrë se do të thyenim një rekord botëror”, tha familja, e përbërë nga shtatë vëllezër dhe pesë motra, në një deklaratë për Rekordet Botërore “Guinness”.

"Gjithçka filloi si një shaka gjatë një bashkimi familjar në qershor. Më pas, pasi pamë një artikull në gazetë të titulluar ‘12 vëllezërit e motrat numërojnë më shumë se 1.000 vjet’, ne filluam të mbledhim informacione dhe arritëm te Rekordet Botërore Guinness", thuhet në deklaratën e tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco