Alexey Navalny i bën thirrje Perëndimit për të sanksionuar më shumë oligarkë rus

Alexey Navalny i bën thirrje Perëndimit për të sanksionuar më shumë oligarkë rus

14:39, 17/08/2022
A+ Aa A-

Vendet perëndimore nuk po bëjnë mjaftueshëm për të ndëshkuar oligarkët rusë me lidhje të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin, sipas kritikut të shquar të Kremlinit, Alexey Navalny.

Navalny, i cili po vuan një dënim me burg për të cilin kritikët e Putinit thonë se është i motivuar politikisht, dëshiron që qeveritë perëndimore të sanksionojnë mijëra njerëz që organizata e tij, Fondacioni Anti-Korrupsion, i akuzon për keqbërje.

"Ne duhet t'i bëjmë zyrtarët e huaj të mbështesin listën tonë prej 6,000 ose të krijojnë të tyren në vend që të flasin pafund dhe në fakt të bëjmë atë që është shpallur me zë të lartë dhe me zjarr që nga dita e parë e luftës," tha Navalny në një postim të gjatë në Tëitter.

Sipas Navalny, vetëm 46 nga 200 oligarkët rusë nga lista e Forbes janë sanksionuar nga Perëndimi. 

Të tjerët, pavarësisht lidhjeve të tyre të ngushta me Putinin, u kursyen.

Kritiku i burgosur i Kremlinit propozoi gjithashtu vendosjen e një ndalimi 20-vjeçar të udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe BE për zyrtarët rusë dhe oligarkët që mbështesin publikisht luftën në Ukrainë.

Raste specifike: Navalny dënoi faktin se Alexei Miller, kreu i gjigantit shtetëror rus të energjisë Gazprom dhe me sa duket një mik i Putinit, nuk është në listën e sanksioneve evropiane.

Navalny gjithashtu vuri në dyshim pse SHBA nuk e kishte sanksionuar Roman Abramovich, ish-pronarin e klubit të futbollit Chelsea. Navalny pretendon se Abramovich furnizon me metal ministrinë ruse të mbrojtjes. 

Image

 
 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco