Lajmi i fundit

LIVE/ Kryetari i PD Sali Berisha, në bashkëbisedimin e përjavshëm me gazetarët

SHBA/ Çmimet e benzinës bien nën 1 dollar për herë të parë që nga muaji Mars

SHBA/ Çmimet e benzinës bien nën 1 dollar për herë të parë që nga muaji Mars

17:07, 11/08/2022
A+ Aa A-

Ditën e sotme, çmimi i benzinës ka rënë nën 4 dollarë në Shtete e Bashkuara të Amerikës, duke i dhënë mundësi shofërëve që të ndihem më të lehtësuar.

Gjatë muajt Qershor, çmimet e benzinës arritën kulmin e tyre kur ata u rregjistruan në vlerën e 5.02 dollarëve.

Kjo kosto kishte si qëllim të ‘frenonte’ shpenzimet dhe çmimet ranë pasi ishte frika se nuk do të mund të furnizoheshin si pasojë e luftës në Ukrainë, e cila nisi në Shkurt të këtij viti.

Rënia e fundit e çmimit mund të ndihmojë administratën e presidentit Joe Biden dhe demokratët në Kongres ndërsa afrohen zgjedhjet afatmesme.

Megjiatë, sipas zyrtarëve thuhet se Shtëpia e Bardha ka ndërmarrë disa hapa të për të frenuar çmimet e naftës pas pushtimit të Ukarainës nga Rusia.

"Ka ende shumë punë për të bërë, por çmimet po bien dhe Presidenti do të vazhdojë t’u bëjë thirrje prodhuesve vendas dhe ndërkombëtarë të naftës që të rrisin prodhimin në mënyrë që çmimet të vazhdojnë të ulen,” tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre në fillim të kësaj jave.

Prodhimi i naftës në SHBA është rritur me rreth 500,000 fuçi në ditë këtë vit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco