Zjarret vazhdojnë të flakërijnë në Fokida dhe Peloponez, gdhin një tjetër ditë e vështirë

Zjarret vazhdojnë të flakërijnë në Fokida dhe Peloponez, gdhin një tjetër ditë e vështirë

08:37, 05/07/2022
A+ Aa A-

Një zbutje e erërave gjatë natës ndihmoi Shërbimin Grek të Zjarrfikësve të frenonte disa zjarre në pjesë të ndryshme të vendit, megjithëse mëngjesi i së martës i gjeti zjarrfikësit ende duke luftuar në Fokida dhe Peloponez.

Sipas Shërbimit Zjarrfikës, vetëm të hënën kanë rënë 52 zjarre, të ndezura nga erërat e forta dhe temperaturat e larta.

Prej tyre, një flakë e madhe në ultësirat e malit Parnassos në Fokida, vazhdoi të martën në mëngjes të digjej nëpër një zonë të gjërë ullishtesh dhe ai është ndarë në disa fronte ndërsa bën rrugë drejt detit.

"Ne u ndihmuam gjatë natës nga erërat që po shuheshin, megjithëse jemi të shqetësuar për frontin nga Itea në Agia Evfimia," tha zëvendësguvernatori rajonal i Fokidës, Giorgos Delmouzos, të martën në mëngjes.

Ai shtoi se ndihma e shtuar nga ajri pritet të ndihmojë në kontrollimin e mëtejshëm të flakëve.

Avionët e hedhjes së ujit u dërguan gjithashtu në mëngjes në Kranidi në Argolida në Peloponezin verior, ku një hotel u desh  të evakuohej të hënën.

Sipas raporteve, Amazoe ka pësuar disa dëmtime, megjithëse situata nuk mund të vlerësohet nga ekspertët derisa Shërbimi Zjarrfikës të japë gjithçka të qartë.

Në një pjesë tjetër të Peloponezit, në Ilia në perëndim, zjarrfikësit kaluan gjithashtu natën duke luftuar një zjarr që kishte nisur të dielën në Akainë fqinje dhe u përhap në të gjithë kufijtë e prefekturës.

Një tjetër zjarr në malin Athos thuhet se u kontrollua të martën, e cila pritet të jetë një ditë tjetër e vështirë për Shërbimin Zjarrfikës, sipas shërbimit të motit Meteo të Observatorit Kombëtar, i cili paralajmëroi për një rrezik të shtuar të zjarreve për të katërtën ditë radhazi.

Si rezultat, banorët dhe vizitorët këshillohen të rrinë larg aktiviteteve të tilla si barbeque dhe ndezjes së zjarreve jashtë të pastrojnë mbeturinat kur bëjnë piknik jashtë dhe t'i mbajnë kopshtet dhe fushat e tyre të pastra nga bimët e thata, degët e rënë dhe çdo mbeturinë tjetër që mund të nxisë zjarrin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco