Telefonat Apple dhe Android janë sulmuar nga ‘spyware’ italianë, thotë Google

Telefonat Apple dhe Android janë sulmuar nga ‘spyware’ italianë, thotë Google

11:44, 24/06/2022
A+ Aa A-

Raporti pretendon se RCS Lab me seli në Milano zhvilloi pajisje për të spiunuar mesazhet private dhe kontaktet e pajisjeve.

Mjetet e “hakerimit” të një kompanie italiane janë përdorur për të spiunuar telefonët inteligjentë  të Apple dhe Android në Itali dhe Kazakistan, tha Google e Alphabet Inc në një raport të ri.

Faqja në internet e RCS Lab me seli në Milano që i pretendon agjencitë evropiane të zbatimit të ligjit si klientë, zhvilloi mjete për të spiunuar mesazhet private dhe kontaktet e këtyre pajisjeve, thuhet në raport.

Rregullatorët evropianë dhe amerikanë kanë peshuar rregullat e reja të mundshme mbi shitjen dhe importin e “spyware”. "Këta shitës po mundësojnë përhapjen e mjeteve të rrezikshme të “hakerimit” dhe po armatosin qeveri që nuk mund të jenë në gjendje t'i zhvillojnë këto aftësi në vendet e tyre," tha Google.

Qeveritë e Italisë dhe Kazakistanit nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

Një zëdhënës i Apple tha se kompania kishte hequr të gjitha llogaritë dhe certifikatat e njohura të lidhura me këtë fushatë hakerimi.

RCS Lab tha se produktet dhe shërbimet e saj janë në përputhje me rregullat evropiane dhe i ndihmojnë agjencitë e zbatimit të ligjit të hetojnë krimet. “Personeli i RCS Lab nuk ekspozohet dhe as merr pjesë në asnjë aktivitet të kryer nga klientët përkatës,” i tha agjencisë Reuters në një email, duke shtuar se dënon çdo abuzim të produkteve të saj.

Google tha se kishte marrë hapa për të mbrojtur përdoruesit e sistemit të saj operativ Android dhe i paralajmëroi ata për “spyware” njohur me emrin Hermit.

Industria globale që prodhon “spyware” për qeveritë është në rritje, me më shumë kompani që zhvillojnë mjete përgjimi për zbatimin e ligjit.

Aktivistët kundër mbikëqyrjes i akuzojnë ata se ndihmojnë qeveritë që në disa raste përdorin mjete të tilla për të goditur të drejtat e njeriut dhe të drejtat civile.

Industria ra nën një qendër të vëmendjes globale kur spiunazhi “Pegasus” i firmës izraelite të mbikëqyrjes NSO u zbulua vitet e fundit se ishte përdorur nga shumë qeveri për të spiunuar gazetarët, aktivistët dhe disidentët.

Ndërsa mjeti i RCS Lab mund të mos jetë aq i fshehtë sa Pegasus, ai ende mund të lexojë mesazhe dhe të shikojë fjalëkalimet, tha Bill Marczak, një studiues sigurie .

 Në faqen e saj të internetit, RCS Lab e përshkruan veten si një krijues i teknologjive dhe shërbimeve të "përgjimit të ligjshëm" duke përfshirë zërin, mbledhjen e të dhënave dhe "sistemet e gjurmimit". Ai thotë se trajton 10,000 objektiva të përgjuara çdo ditë vetëm në Evropë.

Studiuesit e Google zbuluan se RCS Lab kishte bashkëpunuar më parë me firmën e diskutueshme italiane të spiunazhit Hacking Team, e cila kishte krijuar në mënyrë të ngjashme softuer vëzhgimi për qeveritë e huaja për të përdorur në telefonat dhe kompjuterët.

Ekipi i hakerave u shkatërrua pasi u bë viktimë e një hakerimi të madh në 215 që çoi në zbulimin e dokumenteve të shumta të brendshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco