Ministri francez: Mos gënjeni, ja sa vite mund të zgjasë anëtarësimi i Ukrainës në BE

Ministri francez: Mos gënjeni, ja sa vite mund të zgjasë anëtarësimi i Ukrainës në BE

19:17, 22/05/2022
A+ Aa A-

Ministri francez për Evropën, Clement Beaune, ka thënë se çfarëdo oferte e Bashkimit Evropian për anëtarësim të Ukrainës në bllok do të merrte 15-20 vjet kohë për finalizim të procesit.

“Duhet tĂ« jemi tĂ« sinqertĂ«. NĂ«se thoni se Ukraina do t’i bashkohet BE-sĂ« nĂ« gjashtĂ« muaj, brenda njĂ« viti apo dy, jeni duke gĂ«njyer”, ka thĂ«nĂ« Beaune pĂ«r njĂ« radio franceze mĂ« 22 maj.

“Mund tĂ« zgjasĂ« 15-20 vjet, ky proces merr kohĂ«â€.

Ai ka thĂ«nĂ« se nuk dĂ«shiron tĂ« krijojĂ« iluzione te ukrainasit apo t’i gĂ«njejĂ« ata.

KĂ«to komente kanĂ« ardhur pasi presidenti francez, Emmanuel Macron ka sugjeruar qĂ« Ukraina tĂ« ftohet pĂ«r t’iu bashkuar njĂ« komuniteti politik “tĂ« lidhur” me BE-nĂ«.

“Neve nuk na duhen kompromise tĂ« tilla”, ka thĂ«nĂ« Zelensky nĂ« Kiev, nĂ« njĂ« konferencĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«t pĂ«r media me kryeministrin portugez, Antonio Costa mĂ« 21 maj.

“Sepse, mĂ« besoni, nuk do tĂ« jetĂ« kompromis me UkrainĂ«n nĂ« EvropĂ«. Do tĂ« jetĂ« kompromis nĂ« mes tĂ« EvropĂ«s dhe RusisĂ«â€, ka thĂ«nĂ« Zelensky.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhĂ«ruar mĂ« 24 shkurt, atĂ« qĂ« e quan “operacion special ushtarak” pĂ«r tĂ« çmilitarizuar UkrainĂ«n.

Perëndimi është përgjigjur me sanksione të ashpra ndaj Rusisë, duke shënjestruar ekonominë e shtetit dhe oligarkët rusë./REL

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco