Franca ndalon me ligj ‘terapinë e konvertimit’ të homoseksualëve

Franca ndalon me ligj ‘terapinë e konvertimit’ të homoseksualëve

11:58, 26/01/2022
A+ Aa A-

Paris - Franca ka një ligj të ri që ndalon të ashtuquajturat terapi konvertimi dhe autorizon burgim dhe gjoba për praktikuesit që përdorin metodën e diskredituar shkencërisht për të tentuar të ndryshojnë orientimin seksual ose identitetin gjinor të personave LGBTQ.

Asambleja Kombëtare miratoi ligjin e ri njëzëri, duke votuar 142 me 0 mbrëmjen e së martës.

Legjislacioni përfshin dënime penale për njerëzit që janë dënuar për përpjekjet për të "konvertuar" personat LGBTQ në heteroseksualë ose për pritshmëri tradicionale gjinore.

Ligji hap gjithashtu mundësinë që aktivistët të ngrenë padi civile në emër të viktimave, një përparim i përshëndetur në parlament si një përparim për njerëzit që hezitojnë ose nuk janë në gjendje të lajmërojnë vetë Policinë.

Ligjvënësja Laurence Vanceunebrock, i cili ndihmoi në drejtimin e miratimit të ligjit në parlament, tha se ai do të synojë "të gjithë ata që e barazojnë një identitet ose një orientim seksual me sëmundje". "Nuk ka asgjë për të kuruar," i tha ajo Asamblesë Kombëtare.

Ministrja e qeverisë franceze për Barazi dhe Diversitet, Elisabeth Moreno, i përshkroi të ashtuquajturat terapi të konvertimit si "barbare" dhe u tha ligjvënësve se vuajtja që ata shkaktojnë "shpesh shpesh lë shenja të përhershme në trup dhe mendje".

Sipas ligjit të ri, përpjekjet e vazhdueshme "që synojnë të modifikojnë ose kritikojnë orientimin seksual ose identitetin gjinor" dhe që ndikojnë në shëndetin fizik ose mendor të viktimave dënohen me deri në dy vjet burg dhe 30,000 euro (34,000 dollarë) gjobë.

Dënimi mund të rritet deri në tre vjet burgim dhe gjoba prej 45,000 euro (50,000 dollarë) për përpjekjet që përfshijnë të mitur ose njerëz të tjerë veçanërisht të cenueshëm.

Praktikimi i terapisë për të ndryshuar orientimin seksual të një personi tashmë është i ndaluar në shumë shtete të SHBA-së dhe në territorin e Karaibeve të SHBA-së të Porto Rikos.

Ligji do të hyjë në fuqi në 14 ditët e ardhshme me nënshkrimin e Presidentit Emmanuel Macron. Macron e përshëndeti miratimin e tij. “Le të jemi krenarë për këtë”, shkroi lideri francez në Twitter. "Sepse të jesh vetvetja nuk është krim."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco