Njeriu më i afërt i Papës infektohet me COVID-19

Njeriu më i afërt i Papës infektohet me COVID-19

10:09, 19/01/2022
A+ Aa A-

‘Krahu i djathtë’ i Papës në Vatikan dhe zëvendësi i tij kanë rezultuar pozitivë për COVID-19.

Pietro Parolin, i cili shërben si sekretar i shtetit i Vatikanit dhe ‘numri 2’ i Papës, ka simptoma shumë të lehta, shkruan DailyMail.

Zëvendësi i Parolin, Kryepeshkopi Edgar Pena Parra, është asimptomatik, thanë zyrtarët e Vatikanit. Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm për kontaktin e tyre të fundit me Papa Françeskun.

Nuk dihet nëse Françesku ka marrë një vaksinë përforcuese, e cila i është administruar paraardhësit të tij, Papa Emeritus Benediktit XVI.

Këto janë rastet e para të COVID-19 të konfirmuara kaq lart në hierarkinë e Vatikanit që nga fillimi i pandemisë.

Papa ka qenë shumë i zëshëm në mbështetjen e tij për vaksinat kundër koronavirusit, pavarësisht disa kundërshtimeve brenda Kishës Katolike.

Ai tha javën e kaluar se vaksinimi kundër virusit ishte një ‘detyrim moral’ dhe denoncoi sesi njerëzit ishin nënshtruar nga ‘informacionet e pabaza’ për të refuzuar ato.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco