Ëndrra e akullit të Vjenës këtë vit në 9500 metra katrorë

Ëndrra e akullit të Vjenës këtë vit në 9500 metra katrorë

14:43, 17/01/2022
A+ Aa A-

Kryeqyteti i Austrisë dhe dimrat e tjerë pandemikë ofrojnë magji dimërore në ajër të pastër. 

Pista më e madhe në akull në zemër të kryeqytetit austriak hapet më 19 janar. 

Ajo do të ofrojë argëtim për banorët e Vjenës në një sipërfaqe prej 9500 metrash katrorë deri më 6 mars.

Patinatorë të të gjitha moshave do të jenë të kënaqur me edicionin inovativ të 27-të të Vienna Ice Dream, një nga sheshin e akullit në natyrë më të madhe në botë, e cila do të jetë më e madhja deri më tani këtë vit. 

Nga 1,600 metra katrorë fillestarë në vitin 1996, shesh patinazhi u zgjerua në 9,000 metra katrorë në dy nivele në vitin 2019, dhe në vitin 2022 sipërfaqja e tij u rrit me 500 metra katrorë shtesë. Kryetari i Bashkisë së Vjenës Michael Ludwig thekson rëndësinë e sporteve në natyrë:

"Për mua është shumë e rëndësishme të ofroj përvoja të sigurta në qytet, edhe në këto kohë sfiduese.

Prandaj, jam i kënaqur që ëndrra e akullit të Vjenës mund të mbahet sërish në Rathausplatz, duke respektuar masat e mbrojtjes nga koronavirusi. Kjo do të thotë që të gjithë fansat i këtij sporti mund të bëjë patinazh të sigurt në ajër të pastër.

Eistraum jo vetëm që promovon cilësinë e jetës në qytet, por edhe shëndetin e popullsisë vjeneze - si fizikisht ashtu edhe mendërisht."

Atraksionet e reja në platformën e sipërme do të ofrojnë një pamje magjike të sheshit të akullit që të çon nëpër parkun e ndriçuar bukur përballë Bashkisë.

 Dy sipërfaqe të veçanta të akullta do të kënaqin më të rinjtë dhe fillestarët që mund të praktikojnë patinazh në akull. 

Përveç kësaj, qyteti do t'u sigurojë edhe një herë kopshteve dhe shkollave vjeneze patinazh falas gjatë ditëve të javës nga ora 10:00 deri në orën 16:00.

Për të shmangur turmat në hyrje, këtë vit biletat mund të blihen online, ku vizitorët përfitojnë 10 për qind zbritje.

 Biletat përmbajnë një kod QR që ngarkohet në hyrje dhe ka një kohëzgjatje të kufizuar. 

Në përputhje me masat, zbatohet rregulli 2G, d.m.th. vizitorët në hyrje duhet të bashkëngjisin një certifikatë vaksinimi ose sëmundjeje dhe është e detyrueshme të mbajnë një maskë mbrojtëse që lejohet të hiqet gjatë patinazhit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco