Pentagoni po përgatit baza të reja për të kundërshtuar Kinën

Pentagoni po përgatit baza të reja për të kundërshtuar Kinën

09:51, 30/11/2021
A+ Aa A-

Pentagoni do të fokusohet në ndërtimin e bazave në Guam dhe Australi për të përgatitur më mirë ushtrinë amerikane për t'iu kundërvënë Kinës, tha një zyrtar i lartë i Pentagonit.

Lëvizjet u nxitën nga një rishikim i Strategjisë së Mbrojtjes Globale të SHBA-së, për të cilën Presidenti Joe Biden udhëzoi Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin ta zbatonte menjëherë pas marrjes së detyrës në shkurt, raportoi CNN.

Austin filloi duke rishikuar Strategjinë e Mbrojtjes Globale të SHBA, e cila ishte rreptësisht konfidenciale, por një zyrtar i lartë i mbrojtjes dha disa detaje rreth gjetjeve.

"Biden" së fundmi miratoi "gjetjet dhe rekomandimet e Austin nga auditimi," tha Dr. Mara Carlin, ushtruese e detyrës së nënsekretares së shtetit për çështjet politike në Pentagon.

Administrata Biden e ka bërë kundërshtimin e Kinës si prioritet kryesor të politikës së jashtme, ndërsa tensionet me Pekinin përshkallëzohen, veçanërisht në lidhje me Tajvanin.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco