Shpallet republika më e re në botë

Shpallet republika më e re në botë

08:13, 30/11/2021
A+ Aa A-

Barbados u shkëput nga Mbretëreshën Elizabeth II të Anglisë dhe u bë republika më e re në botë.

 Vendi ishte i varur nga Anglia dhe monarkia për 396 vjet.

 Këngëtarja e yllit botëror Rihanna nga Barbados iu dha urdhri i heroit kombëtar me shpalljen e republikës.

Barbados , shteti ishull në Karaibe , mori titullin "President i Shtetit" nga Mbretëresha e Anglisë , Elizabeth II, duke i dhënë fund statusit zyrtar që zgjati për 396 vjet.

Në ceremoninë e mbajtur në kryeqytetin Bridgertown, Sandra Mason u betua si kryetare e shtetit.

Ceremonia në të cilën u shpall Republika u zhvillua në 55-vjetorin e Pavarësisë së vendit.

Princi i kurorës së Britanisë Charles dhe këngëtarja Rihanna morën pjesë gjithashtu në ceremoninë, në të cilën vendi ndryshoi mënyrën e qeverisjes .

Duke folur në ceremoni, Princi Charles preku gjithashtu persekutimin e skllavërisë që ishulli i Karaibeve kishte përjetuar në të kaluarën.

Charles, i ftuari i nderit, tha në fjalën e tij se marrëdhëniet mes dy vendeve do të vazhdojnë pavarësisht ndryshimit kushtetues.

Duke e përshkruar veten si mik i Barbados, Princi gjithashtu e përkufizoi ceremoninë si një fillim të ri.

Ceremonia zyrtarizoi ndryshimin e pushtetit, me uljen e flamurit mbretëror britanik dhe ngritjen e flamurit të Barbados.

Barbados do të mbetet gjithashtu një anëtar i Komonuelthit të Kombeve.

Udhëheqësja e re e vendit, 72-vjeçarja Sandra Mason, ka qenë guvernatorja e përgjithshme e ishullit që nga viti 2018.

Mason u emërua president i zgjedhur pas një votimi në parlament muajin e kaluar.

Në fjalën e saj në ceremoni, Presidentja Sandra Mason tha: "Anija e Republikës së Barbados po fillon udhëtimin e saj të parë. Le t'i rezistojë stuhive, ta bëjë atë një atdhe për vendin tonë dhe ta çojë popullin tonë në të ardhmen."

Kryeministrja e vendit, Mia Mottley, u betua për besnikëri ndaj Barbados para kryetares së re të shtetit, Sandra Mason.

Barbados, një ish-koloni britanike, shpalli pavarësinë e saj në 1966.

Barbados është një nga vendet ishullore më të populluara dhe të pasura në Karaibe.

Mbretëresha Elizabeta II e Anglisë ishte mbretëresha e vendit të sunduar nga monarkia kushtetuese dhe titulli i saj ishte "Kreu i Shtetit".

 Fotoja e saj ishte edhe në zyrat e qeverisë.

ImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco