Hetimi i CNN: Dhjetëra miliona doreza mjekësore të përdorura u importuan në Shtetet e Bashkuara

Hetimi i CNN: Dhjetëra miliona doreza mjekësore të përdorura u importuan në Shtetet e Bashkuara

16:47, 24/10/2021
A+ Aa A-

Një hetim disa mujor nga CNN përcaktoi se gjatë pandemisë koronavirus, dhjetëra miliona doreza mbrojtëse të falsifikuara dhe të përdorura u importuan në Shtetet e Bashkuara, bazuar në të dhënat për importet dhe shpërndarësit që i importuan ato, dhe kjo është vetëm këshilla të ajsbergut.

Qeset e mbeturinave plot me doreza mjekësore të përdorura, disa prej të cilave ishin dukshëm të pista, dhe disa madje kishin njolla, u mbuluan nën një magazinë në periferi të Bangkok, kryeqyteti i Tajlandës.

 

Aty pranë është një enë plastike me një lëng blu dhe një palë doreza. 

Zyrtarët tajlandez thonë se punëtorët migrantë u përpoqën t'i bënin dorezat të dukeshin sërish si të reja, kur autoritetet shëndetësore të atij vendi sulmuan vendin në dhjetor të vitit të kaluar, shkruan CNN.

Ai shton se ka shumë depo të tjera si kjo, të cilat ende funksionojnë në Tajlandë - në përpjekje për t'iu përgjigjur kërkesës për doreza mbrojtëse mjekësore, të cilat thjesht shpërthyen gjatë pandemisë. 

Dhe ata po paketojnë miliona nga këto doreza të përdorura për eksport në Shtetet e Bashkuara dhe vende të botës, për të reduktuar pasojat e mungesës së këtij materiali mjekësor, që me shumë gjasa do të prekë planetin prej vitesh.

Eksperti Douglas Stein vlerësoi për CNN se dorezat e nitrilit janë aktualisht "një nga gjërat më të rrezikshme në Tokë".

“Një shumë produkte të këqija po vijnë tek ne, është një seri e pafund dorezash të pista, të përdorura nën çdo standard, të cilat hyjnë në Shtetet e Bashkuara, të cilat, me sa duket, autoritetet federale vetëm tani kanë filluar ta kuptojnë.

Megjithatë, pavarësisht rrezikut të mundshëm për punonjësit shëndetësorë dhe pacientët e linjës së parë, CNN shkruan se autoritetet amerikane luftuan për të trajtuar tregtinë e paligjshme, pjesërisht për shkak se rregulloret për importin e pajisjeve mjekësore mbrojtëse u pezulluan përkohësisht në kulmin e pandemisë. 

Në shkurt dhe mars të këtij viti, një kompani amerikane paralajmëroi dy agjenci federale (Doganat dhe Administrata e Ushqimit dhe Barnave - FDA) se kishte marrë një dërgesë plot me doreza nën standardin dhe dukshëm të pista, nga një kompani nga Tajlanda.

Përkundër kësaj, ajo kompani tajlandeze arriti të dorëzojë dhjetëra tonë doreza në SHBA në muajt në vijim, dhe disa prej tyre arritën edhe në korrik.

FDA i tha CNN se ata nuk mund të komentonin për raste individuale, duke shtuar se ata kishin ndërmarrë "hapa të shumtë për të gjetur dhe parandaluar shitjen e këtyre produkteve të pamiratuara, duke ekzaminuar produktet mjekësore si në kufi ashtu edhe në tregun vendas".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco