Lajmi i fundit

EMRAT/ Zbardhet krimi në Mirditë, binjakët tentuan të vrasin 51-vjeçarin

FOTO/ Një ndër më aktivët në botë, shpërthen vullkani Kilauea

FOTO/ Një ndër më aktivët në botë, shpërthen vullkani Kilauea

10:35, 01/10/2021
A+ Aa A-

Vullkani Kilauea sërish ka shpërthyer në Ishullin e Madh të arkipelagut Havai.

Qendra për hulumtime gjeologjike e SHBA-së (USGS) tha se shpërthimi ndodhi në kraterin Kalemaumau, ndërsa pamjet tregojnë se ai lëshon llavë dhe sasi të mëdha të hirit vullkanik.
Në njoftim theksohet se shpërthimi nuk kërcënon zonat e populluara dhe se llava mbeti brenda kufijve të Parkut kombëtar të vullkaneve të Havait. Autoritetet paralajmëruan popullatën për pasojat e mundshme të përhapjes së hirit vullkanik.
Kilauea është një nga vullkanet më aktive në botë me shpërthime të shpeshta që nga viti 1983.

Image

Image

Image

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco