Lajmi i fundit

EMRI/ I shumëkërkuar në Itali, arrestohet në Shijak i dënuari me 8 vite burg

India eksporton tetë milionë doza të vaksinës së Covid-19 në tetor

India eksporton tetë milionë doza të vaksinës së Covid-19 në tetor

16:46, 25/09/2021
A+ Aa A-

India do të raportojë tetë milionë doza të vaksinës koronavirus deri në fund të tetorit, pasi hoqi ndalimin e eksportit të vaksinës, njoftoi atje Ministria e Punëve të Jashtme.

Kryeministri Narendra Modi premtoi se në samitin e udhëheqësve të SHBA, Japonisë, Australisë dhe Indisë, të mbajtur të Premten në Uashington.

Shumica e vaksinave do të jenë të destinuara për vendet në rajonin e Azisë-Paqësorit, tha kreu i diplomacisë indiane, Harsh Vardhan Shringla, dhe shtoi se Modi tha se India do të siguronte tetë milionë doza vaksine nga prodhuesit Johnson dhe Johnson.

Autoritetet indiane hoqën ndalimin e eksportit të vaksinës këtë javë, sepse numri i vdekjeve dhe sëmundjeve nga koronavirusi është zvogëluar në Indi, ndërsa programi i vaksinimit është përshpejtuar.

India, një nga prodhuesit më të mëdhenj të ilaçeve në botë, njoftoi më herët se do të dorëzonte një miliardë doza të vaksinave të koronavirusit deri në dhjetor 2022. 

Sidoqoftë, ajo shpërndarje u pezullua në Maj për shkak të numrit në rritje të njerëzve të infektuar dhe të vdekur në vend.

Rreth 47 përqind e popullsisë indiane morën një dozë të vaksinës, dhe rreth 16 përqind morën të dyja dozat.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco