Perëndime dielli dhe pisllëk: Brenda burgut më të madh të Afganistanit - FOTO

Perëndime dielli dhe pisllëk: Brenda burgut më të madh të Afganistanit - FOTO

09:49, 17/09/2021
A+ Aa A-

Mijëra të burgosur i mblodhën në një burg të pistë në lindje të Kabulit muajin e kaluar derisa talebanët i lanë të lire, kur hynë në kryeqytet.

Ishte një strategji që islamistët e ashpër e përdorën në të gjithë vendin gjatë ofensivës së tyre rrufe – ata synonin burgjet në mënyrë që të çlironin të burgosurit islamikë dhe të shtonin sukseset luftarake.

Por duke vepruar kështu, talebanët gjithashtu liruan dhjetëra mijëra kriminelë që hynë përsëri në shoqëri, mes tyre vrasës, përdhunues dhe hajdutë.

Një turne në burgun famëkeq, tani të braktisur në masë të madhe të Pul-e-Charkhi, ofron një pamje interesante të jetës pas hekurave për 15,000 ish-të burgosurit e tij.

Qelitë e një krahu janë të mbushura me rroba, këpucë dhe sende të tjera të të burgosurve që u larguan kur talebanët hapën portat më 14 gusht, vetëm një ditë para se të kapnin kryeqytetin.

Oficerët e burgut gjithashtu ikën - në shumë raste duke lënë pas uniformat e tyre.

Image

Tani objekti, më i madhi në vend, është i mbushur me mbeturina, dhe era e keqe e ushqimit të prishur dhe tualeteve të ndotura përhapet shumë nga ky vend.

Personat e armatosur talebanë që tani kontrollojnë burgun thonë se 11 blloqet në krahun kryesor secila strehonin 1.500 të burgosur - kryesisht kriminelë të zakonshëm, hajdutë të vegjël dhe gangsterë të fortë.

Mbetet për tu parë nëse do të jetë ndonjëherë aq e plotë përsëri.

Image

Talebanët kanë premtuar një formë më të butë të sundimit këtë herë, por në mishërimin e tyre të parë nga 1996 deri në 2001 ata praktikuan drejtësi të fortë, me ndëshkim duke përfshirë ekzekutimet për vrasësit dhe përdhunuesit, prerjet e gjymtyrëve për hajdutët dhe vrasje me gurë për tradhtarët e martesës.

Të burgosurit talebanë ishin gjithashtu në mesin e atyre që u ndaluan në Pul-e-Charkhi-si dhe militantë edhe më të ashpër nga grupi i Shtetit Islamik.

Një qelë e vizituar nga AFP mban parullën e ISIS të pikturuar me të zezë në mur, ndërsa fjalët "Shteti Islamik" janë gdhendur në suvnëa të një shkalle.

Image

Ndërtimi i burgut më të madh të Afganistanit filloi në vitet 1970 dhe në dekada është kritikuar nga grupet e të drejtave të njeriut për kushtet e tij të këqija dhe të vështira.

Ndërsa të burgosurit e pasur mund të korruptonin rojet për qelitë dhe tualetet private, shumica duhej të jetonin me dieta që mezi përmbushnin standardet bazë ushqyese.

Image

Ata u përballën me kushtet e ngrirjes në dimër dhe nxehtësinë e madhe në verë. Vizitorët lejoheshin sipas dëshirës së autoriteteve, ndërsa ata që nuk e pranonin këtë kusht,fshikulloheshin.

Trazirat, kryengritjet dhe shpërthimet ishin të zakonshme në burgjet afgane, që shpesh binin nën breshëri plumbash.

Disa konvikte strehonin 15 deri në 20 të burgosur në shtretër, me shalle që shërbenin si perde midis secilës kornizë shtrati duke siguruar privatësinë e vetme.

Pak e kishin pasur luksin e tualetit.

Image

Sidoqoftë, pati disa me pamje më të ngrohta. Një mur që përshkruan perëndimet tropikale zbukuron muret prej betoni të disa qelive, të tjerë janë të mbuluar me flamurin trengjyrësh të qeverisë së mëparshme, dhe disa të burgosur madje mbanin zogj - të burgosur siç ishin dhe vetë, në kafaze.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco