Parashikimi i frikshëm i ekspertëve: Ajo që ndodhi në Gjermani mund të mos jetë asgjë

Parashikimi i frikshëm i ekspertëve: Ajo që ndodhi në Gjermani mund të mos jetë asgjë

18:25, 21/07/2021
A+ Aa A-

Studiues të shumtë mendojnë se ajo që ka ndodhur në Gjermani mund të mos jetë asgjë dhe se stuhi më të forta mund të godasin shtetin gjerman.

Modelet kompjuterike me rezolucion të lartë sugjerojnë që stuhitë në lëvizje të ngadaltë mund të bëhen 14 herë më të zakonshme në tokë deri në fund të shekullit në një skenar të rastit më të keq. Sa më ngadalë të lëvizë një stuhi, aq më shumë shi hedh në një zonë të vogël dhe aq më i madh është rreziku i përmbytjeve serioze.

Studiuesit tashmë e dinin që temperaturat e larta të ajrit të shkaktuara nga kriza e klimës nënkuptojnë që atmosfera mund të mbajë më shumë lagështi, e cila nga ana tjetër ka çuar në reshje më ekstreme. Analiza e fundit, megjithatë, është e para që vlerëson rolin e stuhive në lëvizje të ngadaltë në shkaktimin e reshjeve ekstreme në Evropë.

Numri i vdekjeve tejkalon 180 ndërsa Gjermania dhe Belgjika u goditën nga përmbytjet shkatërruese. Stuhitë e parashikuara në studimin e ri lëvizin edhe më ngadalë se ato që zhytën Gjermaninë, Hollandën dhe vendet e tjera gjatë javës së kaluar dhe kështu do të çonin në reshje akoma më ekstreme dhe përmbytje.

Profesor Lizzie Kendon në UK Met Office tha: “Ky studim tregon se përveç intensifikimit të reshjeve me ngrohjen globale, ne gjithashtu mund të presim një rritje të madhe të stuhive me lëvizje të ngadaltë. Kjo është shumë e rëndësishme për përmbytjen e fundit të parë në Gjermani dhe Belgjikë, e cila thekson ndikimet shkatërruese të stuhive me lëvizje të ngadaltë. ”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco