Nuk ka prova se pirja e alkoolit e pengon vaksinën Covid, thotë Agjencia

Nuk ka prova se pirja e alkoolit e pengon vaksinën Covid, thotë Agjencia

12:58, 04/05/2021
A+ Aa A-

Në Britani, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore, ka thënë se nuk ka prova që pirja e alkoolit pas një vaksine për Covid ndërhyn në mënyrën se si vaksina funksionon.

Kjo, në përgjigje të raporteve në mediat sociale që thoshin se njerëzit duhet të përmbahen nga pirja deri në dy javë pas një vaksine.

Një zëdhënës I Agjencisë  së Barnave tha për PA Media: “Aktualisht nuk ka asnjë provë që pirja e alkoolit ndërhyn në efikasitetin e vaksinave Covid-19. Ne do të këshillonim këdo që shqetësohet për këtë të flasë me profesionistin e tij të kujdesit shëndetësor.”

"Nëse jeni me të vërtetë një pije e moderuar, atëherë nuk ka rrezik të pini një pije gjatë kohës së vaksinës suaj," tha Ilhem Messaoudi, drejtor i Qendrës për Kërkimin e Virusit në Universitetin e Kalifornisë, Irvine, i cili ka kryer kërkime mbi efektet e alkoolit në përgjigjen imune. “Por jini shumë të vetëdijshëm se çfarë do të thotë me të vërtetë pirja e moderuar. Eshtë e rrezikshme të pish sasi të mëdha alkooli sepse efektet në të gjitha sistemet biologjike, përfshirë sistemin imunitar, janë mjaft të rënda dhe ato ndodhin shumë shpejt pasi dilni nga ajo zonë e moderuar. ”

Pirja e moderuar zakonisht përcaktohet si jo më shumë se dy pije në ditë për burrat dhe maksimumi një pije në ditë për gratë, ndërsa pirja e madhe përcaktohet si katër ose më shumë pije në çdo ditë për burrat dhe tre ose më shumë pije për gratë. Mbani në mend se një pije "standarde" konsiderohet 5 ons verë, 1.5 ons pije alkoolike të distiluara ose 12 ons birrë."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco