Komisioni Europian i thotë ‘JO’ 100 milion vaksinave AstraZeneca

Komisioni Europian i thotë ‘JO’ 100 milion vaksinave AstraZeneca

17:01, 22/04/2021
A+ Aa A-

Komisioni Evropian ka deklaruar se nuk do të marrë për përdorim 100 milionë vaksina të AstraZeneca.

Sipas marrëveshjes midis BE dhe AstraZeneca, një total prej 400 milion doza të vaksinës do të shpërndahen në 27 shtetet e saj anëtare, nga të cilat 100 milion do të dorëzohen vetëm nëse Komisioni rinovon kontratën, por ka vendosur që të mos e bëjë.

Përfaqësuesi vuri në dukje se Komisioni po shqyrton të gjitha mundësitë dhe vendimet përfundimtare do të merren në konsultim me 27 Shtetet Anëtare të BE-së.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco