Shefi i OBSH-së, Ghebreyesus: Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda disa muajve

Shefi i OBSH-së, Ghebreyesus: Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda disa muajve

20:14, 19/04/2021
A+ Aa A-

Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë globale COVID-19 në muajt e ardhshëm, por me kusht që ajo të shpërndajë burimet e nevojshme në mënyrë të drejtë, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Ne kemi mjetet për ta sjellë këtë pandemi nën kontroll brenda disa muajsh, nëse i zbatojmë ato në mënyrë të qëndrueshme dhe të barabartë”, tha kreu i OBSH-së, Ghebreyesus, raporton reuters.

 “U deshën nëntë muaj për të arritur një milion vdekje; 4 muaj për të arritur dy milionë dhe 3 muaj për të arritur tre milionë”, shtoi ai.

Image

Ndërkohë, aktivistja globale kundër ndryshimit të klimës, Greta Thunberg, duke u bashkuar me konferencën si një mysafire virtuale nga Suedia, tha se “është joetike që vendet e pasura po i jepnin përparësi qytetarëve të tyre për vaksinim përpara grupeve të cenueshme në vendet në zhvillim”.

Thunberg gjithashtu krijoi një lidhje të drejtpërdrejtë midis pandemisë dhe shkatërrimit të mjedisit që ajo tha se e bëri shumë më të lehtë për viruset e rrezikshëm të kërcejnë nga kafshët tek njerëzit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco