Lajmi i fundit

VIDEO/ Pamjet skandaloze, numëruesit vendosin kryqin në fletët e votimit

Ishulli Saint Vincent mbulohet me hi pas një shpërthimit vullkanik

Ishulli Saint Vincent mbulohet me hi pas një shpërthimit vullkanik

10:52, 11/04/2021
A+ Aa A-

Ishulli i Shën Vincentit u mbulua me hirit pas një shpërthimi të fortë vullkanik, për shkak të së cilës u urdhërua evakuimi i mijëra banorëve të asaj pjese të Antileve të Vogla.

Më shumë se 3200 njerëz janë strehuar në qendrat e pritjes në shkolla dhe kisha, tha Kryeministri Ralph Gonzalves në një fjalim në radio lokale NBC.

"Ne kemi shumë punë për të bërë," shtoi ai, duke përshkruar sfidat e shumta të paraqitura nga shpërthimet vullkanike: shtresa të trasha hiri, ndërprerje të furnizimit me ujë, mbyllje të hapësirës ajrore, ndotje të ajrit dhe rrezikun e plaçkitjes në zonat e evakuuara.

"Ne do të kemi sukses, na duhet vetëm durim," u tha ai bashkëqytetarëve të tij dhe bëri thirrje për respekt për rendin dhe disiplinën.

Shpërthimi i parë ndodhi të Premten në mëngjes, pas së cilës shtyllat e tymit u ngritën 8 kilometra në ajër, të ndjekura nga një më e dobët. Deponia e hirit mund të zgjasë me ditë ose javë, sipas Qendrës së Kërkimeve Sizmike.

Vullkani Sufrije nuk ka shpërthyer që nga viti 1979. Shpërthimi më i madh dhe më shkatërrues u regjistrua në 1902, kur vdiqën më shumë se 1.000 njerëz.

Të enjten, për shkak të rrezikut të afërt të një shpërthimi, autoritetet lëshuan një urdhër evakuimi emergjent nga "e kuqja", zonat më të ekspozuara në veri të ishullit, ku jetojnë rreth 20,000 njerëz nga 100,000 banorë të asaj ish-kolonie britanike.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco