Senati francez miraton ndalimin e aktiviteteve fetare

Senati francez miraton ndalimin e aktiviteteve fetare

16:54, 08/04/2021
A+ Aa A-

Ditën e djeshme miratoi projektiligjin për të luftuar “separatizmin Islam”, për ndalimin e praktikave fetare në ambjentet universitare, Partia Republikane e qendrës së djathtë (LR), duke diskutuar projektiligjin propozoi shtimin e një klauzole që ndalonte lutjet në korridoret e universitetit si dhe ndalonte aktivitetet fetare që mund të pengonin aktivitetet arsimore.

Senatorët e Partisë së majtë dhe Asambleja Kombëtare e Francës, miratoi projektligjin, i cili do të debatohej në senat më 30 mars.

Ai pritet të kthehet në Asamblenë Kombëtare pas votimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco