Koronavirusi bën kërdinë në burgun belg, dhjetra të burgosur e punonjës të infektuar

Koronavirusi bën kërdinë në burgun belg, dhjetra të burgosur e punonjës të infektuar

11:28, 28/02/2021
A+ Aa A-

 

Më shumë se 60 të burgosur në një burg në Belgjikë janë infektuar me koronavirusi.

Masat e karantinës u futën në Burgun e Namurit pas një rritje të mprehtë të numrit të njerëzve të infektuar dhe përhapjes së shpejtë të virusit në mesin e popullsisë së burgjeve me 132 të burgosur. Kështu që të burgosurit janë të ndaluar të ecin dhe të bëjnë dush, por do të marrin një vakt të nxehtë dhe mjete higjienike çdo ditë.

Zyrtarët thanë se një i burgosur u transferua në spital pasi u përcaktua që ai ishte i infektuar. Përveç gjysmës së popullsisë së burgjeve, rreth gjashtëdhjetë punëtorë të burgjeve nga gjithsej 115 janë pozitivë për virusin.

Kathleen De Vijve, një zëdhënëse e administratës së burgut, tha se situata ishte shumë e rëndë. Të gjitha vizitat u pezulluan dhe disa anëtarë të familjes u mblodhën natën e kaluar para burgut për të protestuar ndaj vendimit, njoftoi media lokale.

Kufizimet janë vendosur në Belgjikë për katër muaj, duke përfshirë një shtetrrethim natën, dhe zyrtarët konfirmuan të Premten se lloji Britanik i virusit tani dominon midis të infektuarve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco