Skandali me vaksinimin e personave të famshëm po trondit Argjentinën

Skandali me vaksinimin e personave të famshëm po trondit Argjentinën

10:18, 23/02/2021
A+ Aa A-

Një skandal shpërtheu në Argjentinë me vaksinimin e njerëzve të famshëm pasi Ministria e Shëndetësisë publikoi një listë me 70 persona që morën vaksinën kundër koronavirusit në mënyrë të paligjshme.

Lista përfshin Presidentin Alberto Fernandez dhe anëtarët e kabinetit të tij, si dhe Ministrin e Ekonomisë Martin Guzman, ambasadorin Argjentinas në Brazil, ish-presidentin Eduardo Dualde, gruan e tij dhe fëmijët e tyre, dhe zyrtarë që nuk janë ndër përparësitë për 1.8 milion dozat e para të vaksinave.

Prioritetet për marrjen e vaksinës janë punëtorët shëndetësorë dhe njerëzit mbi moshën 70 vjeç në brendësi të vendit dhe ata mbi moshën 80 vjeç në Buenos Aires.

Skandali shpërtheu të Premten kur një gazetar në radio tha se për shkak të miqësisë së tij me ish-Ministrin e Shëndetësisë Guinness Gonzalez Garcia, i cili duhej të jepte dorëheqjen, ai u vaksinua në ambientet e ministrisë.

Në Argjentinë, e cila ka një popullsi prej 44 milion, më shumë se dy milion të infektuar dhe 51,000 vdiqën nga pandemia. Vendi deri më tani ka marrë 1.22 milion doza të vaksinës ruse Sputnik V dhe 580,000 doza të vaksinës indiane dhe në ditët në vijim pret një milion doza të vaksinës kineze Sinofarm.

Rreth 13 procese gjyqësore janë ngritur kundër ish-Ministrit të Shëndetësisë dhe Ministrja e re Carla Vizoti mohon ekzistencën e "vaksinave për VIP" brenda ministrisë.

“Ideja e vaksinimit VIP në Ministrinë e Shëndetësisë është e gabuar. "Ajo që ndodhi ishte një situatë specifike, 10 persona shkuan për t'u vaksinuar dhe presidenti mori masat e nevojshme," tha ajo.

Me kërkesë të zyrës së prokurorit nga Buenos Aires, policia ishte mbrëmë në Ministrinë e Shëndetësisë për të kontrolluar se kush hyri në ndërtesë në 1 dhe 19 Shkurt, shkruan shtypi Argjentinas.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco