Pfizer do të dërgojë 13 milionë doza vaksinash në javë në SHBA, që nga mesi i marsit

Pfizer do të dërgojë 13 milionë doza vaksinash në javë në SHBA, që nga mesi i marsit

07:38, 23/02/2021
A+ Aa A-

Pfizer Inc pret të shpërndajë më shumë se 13 milionë doza të vaksinës COVID-19 në javë në Shtetet e Bashkuara që nga mesi i marsit, më shumë se dyfishimi i dërgesave të saj nga fillimi i shkurtit, tha një ekzekutiv i lartë i Pfizer në dëshminë e përgatitur përpara një kongresi të martën dëgjimi

Pfizer është në rrugën e duhur për të dhënë 120 milionë doza të vaksinës së saj me dy doza deri në fund të marsit, tha John Young, zyrtari kryesor i biznesit i Pfizer.

Pfizer është gjithashtu e përgatitur të sigurojë një total prej 300 milionë vaksinash në Shtetet e Bashkuara deri në fund të korrikut dhe ka rritur prodhimin global për 2021-in në të paktën 2 miliardë doza, tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco