Johnson harton planin si t'i heqë ngadalë kufizimet, nga marsi deri në prill

Johnson harton planin si t'i heqë ngadalë kufizimet, nga marsi deri në prill

08:22, 22/02/2021
A+ Aa A-

Londër - Kryeministri britanik Boris Johnson do të kërkojë një rrugëdalje nga bllokimi i COVID-19 të hënën në përpjekje për të rihapur gradualisht ekonominë e goditur me 3 trilionë dollarë, ndihmuar nga një prej vaksinave më të shpejta në botë.

Me më shumë se 120,000 viktima, Britania ka  numrin e pestë zyrtar në botë të vdekjeve nga pandemia dhe rrëzimin e saj më të madh ekonomik në më shumë se 300 vjet.

Por një fillim i shpejtë i përhapjes së vaksinave plus një bllokim i ashpër kombëtar gati prej dy muajsh do të thotë që Johnson tani mund të vendosë një lehtësim me faza të kufizimeve, duke dhënë përparësi për një kthim në shkolla dhe jetën sociale jashtë.

"Vendimet tona do të merren në lidhje me të dhënat e fundit në çdo hap, dhe ne do të jemi të kujdesshëm në lidhje me këtë qasje në mënyrë që të mos zhbëjmë përparimin që kemi arritur deri më tani," do të thotë ai, sipas zyrës së tij.

Lehtësimi i bllokimit në Angli, datat kryesore dhe fazat në hartë

Këtu janë afatet për lehtësimin e bllokimit në Angli që Kryeministri Johnson do t'u paraqesë deputetëve të hënën

8 mars

Të gjitha shkollat -  fillore dhe të mesme - do të hapen nga 8 marsi, pavarësisht kundërshtimit nga sindikatat kryesore të arsimit të cilët kanë bërë thirrje për një rihapje të shkallëzuar. Shkollat do të lejohen të rinisin ndeshjet sportive në natyrë, si dhe aktivitete të tjera në natyrë.

Vizitat në azile do të rifillojnë, duke përfshirë lejimin e banorëve të shtrëngojnë duart me vizitorët.

Rregullat për shoqërimin në një hapësirë publike do të qetësohen, domethënë një person mund të ulet me një individ tjetër nga jashtë shtëpisë së vet ose të dalë për një kafe, pije ose piknik.

29 mars

Pjesa e dytë e fazës së parë të rihapjes do të fillojë ndërsa shkollat mbyllen për pushimet e Pashkëve. Takimet në natyrë do të lejohen për ose deri në gjashtë persona - duke rivendosur rregullin e gjashtë - ose dy familjeve. Rregulli i ri është krijuar për të dhënë fleksibilitet më të madh për familjet që të takohen jashtë, ku rreziku i transmetimit është dukshëm më i ulët.

Do të hapen sërish objektet sportive në natyrë siç janë fushat e tenisit apo basketbollit dhe fusha e golfit. Sporti i organizuar i të rriturve dhe fëmijëve, siç është futbolli bazë, gjithashtu mund të kthehet.

Qeveria ka thënë se shpreson të vaksinojë të gjithë të rriturit mbi moshën 50 vjeç deri në 15 prill.

Faza e dytë - fundi i prillit

Faza e dytë do të lejojë rihapjen në rrethana të kufizuara, të cilat mund të përfshijnë shërbimin vetëm jashtë.

Shitja me pakicë e dyqaneve jothelbësore pritet të rihapet në prill. Universitetet dhe kolegjet mund të marrin dritën jeshile për të rihapur kampuset.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco