Tajvani: Bombarduesit dhe avionët luftarakë kinezë hyjnë në zonën e saj të zbulimit ajror

Tajvani: Bombarduesit dhe avionët luftarakë kinezë hyjnë në zonën e saj të zbulimit ajror

13:56, 23/01/2021
A+ Aa A-

Tetë aeroplanë bombardues kinezë dhe katër avionë luftarakë hynë në cepin jugperëndimor të zonës identifikuese të mbrojtjes ajrore të Tajvanit të Shtunën dhe forca ajrore e Tajvanit vendosi raketa për të "monitoruar" inkursionin, tha Ministria e Mbrojtjes e ishullit.

Kina, e cila pretendon Tajvanin si territorin e vet, ka kryer fluturime pothuajse çdo ditë mbi ujërat midis pjesës jugore të Tajvanit dhe Ishujve Pratas të kontrolluar nga Tajvani në Detin e Kinës Jugore në muajt e fundit.

Prania e kaq shumë avionëve luftarakë kinezë në këtë mision - Tajvani tha se përbëhej nga tetë bombardues H-6K të aftë për bërthamë dhe katër avionë luftarakë J-16 - është e pazakontë.

Forcat ajrore të Tajvanit paralajmëruan larg avionët kinezë dhe vendosën raketa për t'i monitoruar ato, shtoi ministria, duke përdorur formulimin standard për mënyrën se si i përgjigjet veprimtarive të tilla.

Pekini ka parë me shqetësim në rritje mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për Tajvanin demokratik, veçanërisht gjatë administratës së Donald Trump që la detyrën të Mërkurën.

Fluturimi nga bombarduesit dhe luftëtarët kinezë të Shtunën erdhi vetëm disa ditë pasi Joe Biden mori presidencën e SHBA.

Emily Horne, zëdhënëse e Këshillit të Sigurimit Kombëtar të Shtëpisë së Bardhë, tha se angazhimi i SHBA ndaj Tajvanit ishte "i fortë" pasi ambasadori de facto i ishullit në Uashington, Hsiao Bi-khim, mori pjesë në betimin e Biden të Mërkurën.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco