BBC: Si pajisja 20 dollarë mund të shpëtojë jetë ndaj COVID-19

BBC: Si pajisja 20 dollarë mund të shpëtojë jetë ndaj COVID-19

14:59, 22/01/2021
A+ Aa A-

BCC këshillon që në luftën ndaj COVID-19 kushdo duhet që të ketë një oksimetër. Ky aparat që vlen vetëm 20 dollarë mat nivelin e oksigjenit në gjak në çdo moment edhe në kushte shtëpie.

Pikërisht një nga pasojat pas infektimit me COVID-19 është edhe rënia e oksigjenit në gjak, por në mënyrë të fshehtë.

Kjo quhet hipoksemia e fshehur dhe ka pasoja të rënda kur pacientët dërgohen për kurim në spital, dhe nuk mund të marrin një kurim efektiv.

Në Britaninë e Madhe tashmë ka një skemë që të gjithë të kenë një oksimetër, sidomos grupet me rist të lartë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco