Ja në cilat vende njerëzit i besojnë më shumë ose më pak qeverive të tyre

Ja në cilat vende njerëzit i besojnë më shumë ose më pak qeverive të tyre

14:47, 22/01/2021
A+ Aa A-

Një nga sfidat kryesore e presidentit të ri të ShBA, Joe Biden është rivendosja e besimit tek qeveria amerikane.

Edhe pse themelet e demokracisë amerikane u rezistuan trazirave të Kapitolit më 6 janar, çarjet në vend janë ende siç tregohet nga dyshimet dhe akuzat e vazhdueshme në Kapitol Hill.

Së bashku me mosbesimin brenda qeverisë, në një sondazh të fundit tregon se vetëm 42 % e amerikanëve i besojnë qeverisë.

Ndërsa nivele të larta të besimit në qeveri u panë në Azi, ku 82% përqind e të anketuarve kinez i besuan institucionit së bashku me 79% të njerëzve të anketuar në Indi. 

Ndërsa në Japoni rezultatet ishin ndryshe, vetëm 37 % e të anketuarëve i besonin qeverisë së tyre.

Ndërsa shifra akoma më të ulëta rregjistrohen në Spanjë dhe Rusi me 34%.

Pritet që ky rezultet të ndryshojnë për vitin 2021 dhe përmisimi varet nga mënyra sesi shtetet do të trajtojnë pandeminë COVID-19  dhe kthimin e ekonomive në rrugën e duhur pa cënuar sigurinë publike.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco